Fienir

Jak vypadá strom vědeckých oborů?

Rád bych se naučil pokročilou matematiku a pokročilejší programování včetně AI.

Jenže problém spočívá v tom, že u spousty věcí se zaseknu, protože nevím, co vlastně znamenají. Existuje nějaký přehledný strom, který znázorňuje návaznost matematických oborů na ostatních? A stejný strom ve vědách programování?
Doplňuji:
VŠ studuji, ale tam to probírají dost povrchně stylem „podrobně se to nauč sám“. Ale já bych chtěl opravdu tomu rozumět do hloubky :)

Nejlepší odpověď
Hornisse

Obecně neexistuje, protože vědní obory jsou provázány dost složitě. Můžeš najít maximálně zjednodušené grafy v určitých vědních oblastech.

Nicméně matematika je primární obor, ve své podstatě není závislá na žádných jiných oborech. Pokud něčemu nerozumíš, musíš hledat oporu opět jen v matematice. Spíš hledej jiné učebnice, popisující oblasti kterým nerozumíš, nebo se obrať na někoho zkušenějšího.

S programováním je to trošičku složitější. To ve své podstatě vychází z matematiky a logiky, ale jakmile řešíš praktické problémy, tak navíc potřebuješ znalosti z velké škály jiných oblastí. Záleží, jestli ho chceš pojmout teoreticky, nebo se jen stát programátorem.

No a teorie umělé inteligence už je úplný chaos. Počítej, že kromě matematiky, logiky a teorie programování budeš potřebovat nejspíše i psychologi, neurobiologii, elektroniku…

Celé je to tak na komplexní studium na vysoké škole. Ne že by se to nedalo zvládnout samostatně, ale mnohem lepších výsledků dosáhneš, když na to nebudeš sám.
Doplňuji:
Jo, tak to bohužel na spoustě vysokých škol chodí, i když je to smutné. V tom případě ti můžu jedině poradit okupovat knihovnu, stále hledat a číst. Vždy tam někde bude kniha, která ti to čemu nerozumíš vysvětlí, jen ji najít. Zaměřuj se ale i na zahraniční literaturu, té bývá mnohem více od více autorů.

Taky můžeš zkusit se svými dotazy oslovovat co nejvíce lidí. Staří profesoři kterým dávno ujel vlak tě možná často pošlou do háje, ale vždy se najde někdo, kdo bude tvůj zájem sdílet a podpoří tě. Třeba zrovna nějaký nadšený doktorand…

Jinak ti můžu jedině popřát hodně štěstí. Vybral sis hodně náročnou cestu, tak ať se ti na ní daří