sesednizkola

Jak vypadá signál?

Letici z jednoho zarizeni do druheho? To je nejaky mrak cehosi? Zbyde ho zachycenim nejakeho satelitu, nebo leti dal? Treba jak ted zachytili signal z vesmiru, leti vesmirem dal? Zachytili by ho na mesici nebo proste nekde dal, treba v cesku nebo na Mount Everestu? Kdyz nekomu volam, tak ten mrak vysilanych signalu obklopi celou zemekouli, nez treba najde telefon volaneho? Muze pak takovy signal letet dal vesmirem? Vubec nejak nedokazu ani z internetu pochopit, co je to ten signal, a nikdo to nevi.

Nejlepší odpověď
Quimby

Signál je elektromagnetické vlnění, čili to samé jako viditelné světlo. Akorát lidské oko nedokáže zachytit takové frekvence, které se používají.
Vlnění se šíří i prázných prostorem-vakuem. Můžeš si to představit jako vlny na hladině vody. Akorát zde nevibruje voda, ale jednotlivé atomy.
Zkus si to představit jakože atom se rozvibruje, uvidí ho ostatní atomy a začnou vibrovat taky a tahle se to šíří dál a dál.
Jo, zachytili by ho celkem kdekoliv.
Když nekomu voláš, tak telefon začně vysílat vlny, které se šíří prostorem až narazí do nějakého příjmače. Celou Zemi neobklopí, se vzdáleností klesá jejich intenzita, protože je pohlcuje atmosféra a samotná Země, takže v určitě vzdálenosti už zaniknou.
Ale není až takový problém vyslat dostatečně silný signál aby se dostal do vesmíru, vždyť satelitní telefony přesně takto fungují – vyšlou signál do vesmíru k satelitům.

Tohle je fakt hodně hodně zjednodušený pohled, fyzikální podstat za tím je mnohem složitější a ne plně objasněná.

Další odpovědi
mosoj

Viz elektromagnetické vlnění, délka vlny, kmitočet , tvar signálu a jeho šíření v závislosti na délce vlny.
Vše lze najít na netu. Podrobné objasňování v tomto případě zřejmě nepůjde bez základních znalostí.

Signál vzdáleností slábne, nicméně jeho dosah je daný citlivostí přijímacího zařízení. Radioteleskop, který zachytil signál ze vzdálenosti několika miliard světelných let je pěkné monstrum.

orwell

Signál nemusí být jenom elektromagnetické vlnění, ale z obecného pohledu je to nosič informace, kterým je nějaká fyzikální veličina, vhodná pro přenos této informace v prostoru a čase. Podle fyzikální podstaty je možné signály rozdělit na elektrické, optické, akustické, atd. Takže signálem může být např. i vzduch, jehož tlak se mění v závislosti na přenášené informaci (používá se např. u pneumatických logických členů), nebo zvukové vlnění v látkovém prostředí (např. ve vzduchu), případně přerušovaný, resp. jinak modulovaný světelný paprsek vhodného zdroje světla (žárovky, LED, laseru). V současné době se nejčastěji používají elektrické signály, protože se poměrně snadno vytvářejí, přenášejí na velkou vzdálenost, zaznamenávají a uchovávají na vhodných médiích po dlouhou dobu a posléze reprodukují. Takovým materiálním nosičem informace může být třeba elektrický proud a informačním parametrem jeho velikost, případně i směr. Informačním parametrem je to, co se na nosiči informace mění podle určitých předem dohodnutých pravidel. Elektrický signál se může šířit buď po vedení (lidově po drátech), nebo bezdrátově jako elektromagnetické vlnění. Pak záleží na anténním systému, zda se bude šířit všemi směry, nebo převážně jedním. O tom rozhoduje vyzařovací diagram antény. Někdy potřebujeme pokrýt signálem velké území (např. rozhlasové stanice), někdy má dojít pouze na určené místo a rozptyl po větším území je nežádoucí. Čím kratší je vlnová délka el.mag. vlnění, tím přímočařeji se signál šíří. Signál o vhodné frekvenci se skutečně může šířit za určitých okolností ze Země do vesmíru dál, avšak ztrácí se vzdálenosti na intenzitě, až posléze zaniká v šumu. Jinak o signálech pojednává speciální literatura a je toho hodně, hodně, hodně. Např. o druzích modulací, demodulací… Zde se o tom nelze podrobněji rozepisovat. Tak alespoň takto stručně v pár slovech.

Radius

Signál je elektromagnetické vlnění a šíří se vzduchem jen tam, kde nic nestíní a neruší. Když voláš mobilem někomu, z tvého mobilu to jde na nejbližší základnu BTS (ta je třeba v tvé ulici na střeše nebo ve vedlejší ulici) a dál to jde mikrovlnným spojem až do ústředny a dál opět k volanému člověku na nejbližší základnu BTS blízko něho a z ní do jeho mobilu. Tím, že každý voláte přes nejbližśí BTS, můžou mít vaše mobily malý výkon a tím se šetří baterie a ona se tak rychle nevybíjí. Tím, že to jde přes ústřednu je možné vám posílat SMSky a zjistit, že jste si právě zapnul mobil a dostat hned informaci, že vám někdo (kdo konkrétně, buď se zobrazí jeho číslo a pokud ho máte uložen v mobilu, tak se zobrazí jeho jméno) zkoušel volat v době když jste měl mobil GSM vypnutý. Tim že voláte přes nejbližší základnu tak vám mobil funguje i v budovách nebo v podzemí vaší budovy. Když bude léto a dotyčný bude u moře tak se mu normálně dovoláte a on řekne „Já jsem teď ve Španělsku, zavolej mi příští týden to už budu doma“…