JAK VYMOCI VYZIVNE???

Dobry den,prosim o radu…byvaly pritel mi dluzi na vyzivnem 46000 byla mu udelena exekuce na plat a on v zapeti prestal pracovat a presel na UP ten je z nej OSVC a jelikoz nema prijem nemuze mi platit poradite mi co dal…dekuji

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Máte-li v ruce rozsudek s nabytou právní mocí nebo exekuční titul, je možné se domáhat exekuce prodejem majetku dlužníka. Jedná se o přednostní pohledávku.
Dále bych doporučil v případě, že se vyhýbá vyživovací povinnosti podat trestní oznámení na PČR, popř. na nejbližším státním zastupitelství s podezřením ze spáchání trestného činu.

Další odpovědi
standa

Teoretická možnost je podat TRESTNÍ OZNÁMENÍ *) , které by mohlo (kromě jiného) zapůsobit na exmanžela psychlogicky a možná by byl ochoten přistoupit na nějaké mimosoudní dohody či splátkové kalendáře…

*) § 196/1 trestního zákoníku

Zanedbání povinné výživy
Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

doris

V našem státě velice blbě… Pokud přestal pracovat, protože mu byla udělena exekuce na plat, nemá zájem výživné platit, přestože se jedná o jeho dítě. V tom případě asi nebude mít žádný zabavitelný majetek (ne napsaný na něho), takže nepomůže ani trestní oznámení. Do vězení by šel jen pokud by mu bylo prokázáno, že se placení vyhýbá záměrně, což je velmi těžké. Pokud pošle sto korun jednou za čas, má zájem platit a neudělá nikdo nic. Takový máme bohužel právní systém.