Jarda.x

Jak vyleštit podomácku rozřízlý kámen?

Mám doma hezký kalcit průhledný jako sklo. Jenže je to tvrdost č. 4, našel jsem ho na cestě a je docela odřený. Jednu stranu jsem opiloval pilníkem na železo a potom jsem to vzal ještě hodně jemným šmirgl-papírem. Ale teď ten povrch je sice hladký, ale mléčně průhledný. Přitom si jsem jistý, že je to průhledný jako sklo, protože z druhé strany, když se podívám do prostoru mezi škrábanci, tam to mléčné není.

Jak to vyleštit ještě lépe?

Mám doma ještě nějaké rozřízlé acháty, chalcedony a pecky. Taky jsem je našel na cestě. Vyhodil je tam nějaký sběratel, který viděl, že to není až tak dobrý kvalita a nevyleštěné to vyhodil. Mě se pár kousků docela líbí. Jak by se dali vyleštit tvrdší kameny např. acháty?

Nejlepší odpověď
badisko

Doma velice tezko …:D pokud nemas naradi.. tak je to nadlicky ukol …nikdy nedosahnes lesku jako na tocivem stroji pod vodou …kdysi se pouzivala na lesteni kuze …ale byly to hodiny prace …:D jinak si porid brusny papir na sklo a mramor a keramiku… nejdrive to obrus suchym a pak mokrym pairem …(bude treba alespon vrtacka a sverak do ktere ji upnes ) nebo primo keramicke brousky na klamen a sklo … i tak to pujde tezko …
Jinak staci zajit do kamenictvi ..tam to to udelaji odborne za par kacek na pockani ..

Zdroj: kamenicka praxe ..

Další odpovědi
anonym

Na ´hrubé´ leštění můžeš použít jemný brusný kámen (karborundum) ve směsi s olejem, pak různé leštící pasty.
Na leštění do vysokého lesku pak třeba oxid ceřičitý, ale je docela drahý. Jako levnou (a ne tak dobrou) náhražku třeba popel z cigaret smíchaný s abrazivní zubní pastou (např. Carlotherm).
A – samozřejmě, budeš potřebovat hóódně trpělivosti, pokud nemáš specializované leštičky.