metalavenged

Jak vyjádřit periodické číslo ve zlomku?

Hodnota 0,72 72 72 (72 periodické) jde zadat do kalkulačky a zároveň použít vzorec „součtu nekonečné řady“. Výsledek by byl 8/11.
Jak zjistím zlomek pro hodnotu 0,3 75 75 75 (75 periodické) bez užití kalkulačky?
Děkuji.

Děkuji. Ale nechápu, proč jsi to napsal tak hnusně. Myslíš, že tahle stránka je jen pro ankety nebo názory ostatních lidí? Ne. Většinu otázek, co jsou tady položené, můžeš najít na internetu, tak proč se vlastně ptát tady? Myslíš, že jsem nehledala? Našla jsem úplně tu samou stránku, ale vzorec je jiný než jsme brali, tak mě zajímalo, jestli mi navrhne někdo ještě jiné řešení. Mohl jsi to napsat třeba takhle: „Našel jsem tuhle stránku, doufám, že pomůže.“ Zní líp a lidi tě budou mít raději. :)

Nejlepší odpověď
mosoj

Ty neumíš používat vyhledávač ?

http://www.na­bla.cz/obsah/ma­tematika/postu­py-navody-ukazky/prevod-periodickeho-cisla-na-zlomek.php

Zdroj: Pravidla tohoto serveru jsem netvořil !

J_K

Bohužel jsem nestihl Vám odpovědět na nezamčenou otázku.
Musíme rozlišit, jestli požadujeme přesné vyjádření desetinné části periodického čísla nebo stačí aproximace se zadanou přesností (t.zv. numerické řešení). Vám jde asi o přesné vyjádření. Jedna z efektivních metod je vyjádření periodického čísla pomocí geometrické řady.
Viz: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Geometrická_pos­loupnost#Vyj.C3­.A1d.C5.99en.C3­.AD_periodick­.C3.A9ho_.C4.8D­.C3.ADsla_zlom­kem_pomoc.C3.AD_ge­ometrick.C3.A9_­.C5.99ady