jahudka_vlm

Jak vyhodit zaměstnance z firmy aniž bychom museli platit odstupné? Už nám jde o nervy a nevíme jak na to ☹

Doplňuji:
Děkuji za informace, musím však konstatovat, že se jedná o nekvalitního zaměstnance, řve po zákaznících, neplní úkoly atd.

Nejlepší odpověď
standa

Pokud je zaměstnavatel slušný a tudíž hodlá respektovat zákoník práce, tak se musí se zaměstnancem DOHODNOUT.

Pokud dohoda nebude možná, tak bude nutné přistoupit k uplatňování oznámení o porušování pracovní kázně (které nemusí být nutně závažné) a teprve potom může být uplatněna výpověď.

Pokud během 6ti měsíců zaměstnanec obdrží nejméně dvě takováto upozornění, může pak zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď (§ 52/g) bez nutnosti platit odstupné.

No a zaměstnavatel může taky postupovat způsobem „na hrubý pytel hrubá záplata“, což osobně sice nedoporučuji, ale taky to může zafungovat…, návod poskytovat nebudu.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

Další odpovědi
Já...

Nelíbí se mi váš dotaz, resp. váš postoj. Neznám pochopitelně žádné okolnosti případu, ale stejně se mi to nějak příčí. Sorry…

Jde vám o vaše nervy, ne o kvalitu jeho práce. To byste neměli problém se ho zbavit..

To, co radí „standa“, se bohužel používá často. A většinou nejsou důvody pracovní. Obvykle stačí, že se některý z podřízených znelíbí nadřízenému nebo majiteli („nesednou si“) a přitom dotyčný svou práci vykonává svědomitě a v pořádku. V tu chvíli se začnou DOSLOVA vyhledávat důvody, proč a za co dotyčného oficiálně pokárat. Když se nenajdou, tak si je NATVRDO vymyslí (v duchu rčení: „Účel světí prostředky“) a pak je vyhazov jen otázkou 2–3 papírů. Odbory tam většinou nemají, takže zbývá soud. A to je (v ČR) vždycky LOTERIE…
Doplňuji:
„jahudka vlm“ doplnila otázku, já doplňuji odpověď:
Jestliže „řve na zákazníky“ a „neplní své úkoly“, tak co řešíte?
Pokud vím byla tu řeč o tom, že vám leze na nervy a nee, že si neplní své prac.povinnosti… Pro event. rejpaly-člověk může lízt na nervy druhému či druhým a přitom si plnit své prac.povinnosti skvěle!

Salvaje

No, u nás když chtěli někoho vyhodit, tak ho prostě „přiměli“, aby odešel sám…

Straka

No to je jednoduché. To ředitelé dělají tak, že si najdou ve firmě nějakou větší škodu a obviní z ní zaměstnance tak, aby nešlo dokázat, že on ji nezavinil.
Ještě horší firmy to mohou udělat tak, že zaměstnance pošlou udělat práci, která je předem připravená tak, aby v ní vznikla škoda, kterou zaměstnanec nebude mít šanci zabránit. Ale opět tak, aby to nešlo dokázat.
Otázka je: chcete mít takové jméno firmy?
Pokud je ovšem na straně zaměstnance nějaký velmi silný a schopný právník, pak stejně firma soudní spor prohraje, dojde-li k němu.

JanyOK

Znám takovou situaci. Odváděl vynikající práci, nadstandartní výkony na svůj věk, ale za rok si tajně na služebním PC rozjel „stahovací agenturu“. Všechno věděl, všechno znal a nikdo mu nesahal ani pod kolena ;o)) Protože mi PC nic moc neříkají, museli jsme do toho zatáhnout IT z jiné firmy a pak to nebyl problém, už u nás nepracuje.