smile35

Jak vyčistit ucpaný sprchový kout?

Dobré ráno. Spolubydlící se podařilo totálně ucpat sprchový kout. Voda už téměř neodtéká a nevím, co s tím. Radila jsem se s kamarádem, shodli jsme se na tom, že mechanicky to asi nepůjde, tak doporučil krtka, ale říkal něco o tom, že závisí, jestli jsou trubky z plastu nebo z kovu, což já netuším. Co s tím, nějaké nápady, zkušenosti? Budu vděčná za všechno.

Nejlepší odpověď
brillant

Strýček google https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=čiš­tění+odpadů&sou­rceid=opera&i­e=UTF-8&oe=UTF-8

Další odpovědi
Smode

Z boku vaničky sprchového koutu musí být přístupná dvířka pro sifon pod kanálkem(nebo lze otevřít celý boční kryt vaničky sprchového koutu). Ten otevři a mrkni zda je potrubí i sifon z plastu (kovový by musel být jedině pokud jsi v bytě tak z roku 1901 a nikdy se tam nedělala rekonstrukce odpadů – tedy je takřka vyloučeno, že by byl kovový – takže no problem). Kup si v nejbližší drogerii za pár desítek korun hydroxid sodný v prášku, a až voda odteče (neodtíká-li musíš vodu vybrat ručně) nasyp do kanálku až bude voda studená jedno víčko hydroxidu. Poté to hned zalij cca 0,4 l vařící vody přímo z konvice. Počkej 20minut a poté to takto zopakuj ještě 2× až 3×. Nikdy jsem se nesetkal s tím že by tohle nepomohlo ;) a to jsem vyčistil desítky odpadů.
Pak je tu ještě druhá možnost (nedoporučuji pokud máš slabý žaludek): otevřít dvířka k sifonu a ten rozmontovat ručně a zase smontovat – připrav se však na vodu a nánosy hnusu a vlasů pod vaničkou které budeš vybírat.

Dobré pořízení.

Dochy

Mám silný pocit, že se krtek (hydroxid sodný) nesmí používat pouze na hliníková potrubí. A nevím o tom, že by v ČR někdo v posledních 30 letech používal hliník pro instalaci odpadů. Bacha, mohla by být hliníková mřížka.

Postup: trochu horké vody, pak trochu krtka, pak nechat působit. Bacha hned po nasypání krtka může prskat a nebylo by dobře to schytat… Pak propláchnout trochou horké vody, případně zopakovat. Nakonec prolít vodou.

Hlada

Krtek je obchodní název pro hydroxid sodný, který se takto prodává za mnohem vyšší cenu. Není účinný. Aby nějak fungoval, musí být horký. Otázkou je, zda tuto teplotu snese sifon a odpadní potrubí. Proč by to nemělo jít mechanicky? Jestli nestačí zvon, musí jít rozebrat sifon a potrubí pročistit instalačním perem.

Emefej

Krtek by vadil pouze hliníku, ale pochybuju, že se Al u nás na toto používá.