huxa

jak vybrat správně monitor?

Jaksi mi už došlo, že dnes je už povinnosti kupovat monitor fullHD, ale dle čeho dále vybírat? Zajít si do obchodního centra a vyzkoušet pět monitorů, nebo si vybrat na e-shopech, kde posouzení kvality není možné? Navíc, ještě mi nějak nedochází, co určuje kontrast a jas? Kolik je u těchto specifikací minimum pro běžný monitor a je důvod si připlatit třeba tisícovku za monitor s vyšším kontrastem a jasem? Nebo to jsou pouze jednotky podobné, jako je doba odezvy, kdy se toto vše měří pouze v ideálních podmínkách a zkutečnost je naprosto jiná?

Odpovědi
bolak

Já bych ti opravdu radil zajít si obchodu a osobně si u každýho alespoň půl hodiny posedět, pak si ho samozřejmě můžeš koupit přes internet o pár tisíc levněji :)) ale jinak je nesmysl si vybírat monitor jen podle parametrů, bez toho abys ho vůbec viděl. Já vím o čem mluvím, já to tak udělal a málem mi z toho vyhnisaly oči.

klob1

Záleží na co se bude používat.filmy pro více lidí nebo něco jiného,nebo jen pro sebe nějaké práce?Jak budeš od obrazovky daleko.Jaká i velikost je potřebná,kam jej chceš umístit.Jaký druh obrazovky je potřeba.Podívat se ze všech úhlů,aby to bylo stejné.Pak dát oči mírně mimo obrazovku nesmí obraz,kdyby kmital budou tě pak bolet oči a kazit.Pak ostré světlo ,které i někdy řeže,kazí zrak.Stejně je lépe ,aby jsi stáhl obraz jako maličko ztmavil,pak se obrazovka nekazí a nevysvítí brzy.Další je jestli display je podsvícený pasivní nebo aktívní.

Pisatel

Osobně bych primárně řešil, na co se bude monitor používat a kolik času před ním budeš trávit. Pro orientaci v monitorech se hodí nastudovat si trochu parametry (např. zde: https://www.pre­mocz.eu/jak-vybrat-pracovni-monitor). Bez toho ani nebudeš vědět, na co se vlastně u těch monitorů dívat a co posuzovat (i kdybys před ním seděl). Ta otázka – za co si připlatit – se pak odvíjí od použití. Např. u pracovního monitoru budeš asi trávit hodně času (tam se hodí redukce modrého světla). V případě herního monitoru zase oceníš vysokou obnovovací frekvenci atd.