EliškaG

jak vybrat dobrý dalekohled?

Chci koupit dalekohled, ale moc o tom nevím. Poradtě mi prosím nějaké kvalitní značky. A dále jaké by měl mít dobrý dalekohled nějaké parametry (zvětšení, přiblížení atd..) Opravdu v tom naprosto tápu. Chci normální dalekohled do ruky na obě oči.
Doplňuji:
Doplnění: Takže tento by byl OK Chci ho normálně do ruky
http://www.to­poptika.cz/lev­ne-dalekohledy-do-3000---kc/dalekohled-praktica-falcon-12x50

Nejlepší odpověď
annas

Třeba vám pomůže rada v odkazu:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dalekohled

Další odpovědi
mosoj

Rozhodující parametr dalekohledu je přiblížení a světelnost. Udává se číslem
přiblížení x světelnost . Na př. 10 × 50 udává přiblížení 10 x a průměr čočky 50 mm. ˇČím větší průměr čočky tím je jasněji vidět , je tedy žádoucí mít dalekohled s co největším průměrem. Bohužel takový dalekohled je zase velký a těžký. Přiblížení udává kolikrát dalekohled přibližuje. Čím větší číslo, tím více do dálky vidíte ( podobně jako zoom u foťáku). Problém je v tom, že v ruce udržíte tak přiblížení 7 x – 10 x. Větší přiblížení znamená si dalekohled o něco opírat nebo dát na stativ. Obraz se potom v ruce moc třese.
Takže je třeba se rozhodnout mezi velikostí , váhou a přiblížením.

beer

Já bych jej koupil, být na tvém místě. Již léta používám 10×50 a to třesení časem omezíš tím, že se naučíš dalekohled správně držet (zlehka) tak, aby se obraz téměř netřásl.
Zkušenost

gepik

Dalekohled 7×50 požívají myslivci, ale na turistiku je to málo. vhodný je asi tak 10×, Vícenásobné zvětšení si opravdu před koupením řádně vyzkoušej, ať nejsi zklamaná. čočka 50 vyhovuje, menší jen, když ho potřebuješ nosit v kapse. A čočky jen skleněné, nebrat neznámou značku