postcd

Jak vybírat vodu ze studny když není elektřina?

když odpojí elektřinu a přestane jít čerpat pomocí čerpadla? jde o klasickou asi 50 let starou studnu českého typu
Doplňuji:
díky, jen mi nešlo do hlavy jak ten kbelík potopit pod hladinu. v minulosti se používal tzv „okov“ což bylo dřevěné vědro na kterém byly z venku kovové obruče, tak se to rychle potopilo. Bylo to však dražší a také těžší

Nejlepší odpověď
gecco

Asi nezbude, než „klasicky“, několik tisíc let starou metodou – vědrem (pokud by šlo o dlouhodobější ´akci´, vyplatilo by se sestrojení rumpálu).
Tak dlouhodobý výpadek, aby se vyplatil žentour s nějakou formou mechanichého čerpadla (třeba archimedovým šroubem).
😉
A nebo – pro nás nejsnáze, zapojit do ´hry´ malou centrálu a čerpadlo živit i nadále elektricky.
;-D
Doplňuji:
Oprava – „Tak dlouhodobý výpadek, aby se vyplatil žentour s nějakou formou mechanichého čerpadla (třeba archimedovým šroubem)“ … nepředpokládám.

Další odpovědi
honza19hk

kýbl a lano,jak myslíš že se to dělalo dříve ,nebo centrála.

kubik!

Také doporučuji kýbl a lano… Skvěle se při tom protáhnou záda
.

vlk samotař

http://www.pum­pa.cz/cz/5-rucni-pumpa Než zaliješ zahrádku tak i něco málo shodíš.

Emefej

Tak, jak čerpali vodu ze studny před zavedením elektřiny.

Dochy

Záleží jak hlubokou máš studnu. My mívali pro podobné případy (nevím správný název) kýbl na cca 3m násadě… jo našel jsem, šoufek se tomu říká.

gecco

K doplnění – houbeles, ani okov se sám neponořil…
;-D
K potopení libovolného kýble stačí, když dáš závažím na ´ručku´ – běžně se pouříval kousek řetězu na konci provazu, teprve na řetěz byl zavěšený okov.
Ten řetěz pak zapříčinil naklonění nádoby tak, aby se pod hladinu dostal její okraj (a poté zabránil jejímu ´narovnání´) – a tím se nádoba vodou naplnila.
😉

Dochy

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

(sorry, to sem nepatří)