ivzez

Jak vnímáte vkládání obrázků do otázek, porušování autorských práv a vkládání obrázků osob bez souhlasu těchto osob?

Poměrně často v otázkách vidím obrázek „odjinud“ bez uvedení autora nebo alespoň zdroje. Dnes jeden uživatel vložil fotku osoby bez jejího souhlasu (minimálně jednou to udělal už dříve; znám i jména obou osob).

Při vkládání obrázku tu je upozornění (zajímalo by mne, kolik tazatelů si je přečetlo):
„Na Odpovědi.cz je možné nahrávat jen obrázky, které neporušují práva třetích osob.“

Podle mne je to poněkud nešťastné. Myslím si, že měla předcházet úprava pravidel, kde by bylo jednoznačně stanoveno, jaké obrázky a za jakých podmínek smějí uživatelé vkládat.

Co o tom soudíte, jak byste situaci řešili? (Svůj názor i návrh doplním později.)

Děkuji za Vaše (prosím pouze slušné) názory a návrhy.

[Obě výše uvedené otázky s obrázky osob jsem samozřejmě nahlásila.]

_________

Doplňuji:

Děkuji všem za zamyšlení i za odpovědi.

Jen škoda, že se nezapojili i ti,
kdo obrázky k otázkám vkládají častěji.

Icet, teď už víte.
[Snad tedy má otázka nebyla zbytečná.]

Slíbila jsem doplnit svůj návrh, ale protože
tu nereagovalo moc lidí, udělám to jindy
(míním se k tomuto problému ještě vrátit).

Nejlepší odpověď
Klaproth

Protože se živím jako fotograf, o problematice něco vím. Kradení fotek vnímám jako problém. Osobně si myslím, že možnost vkládání obrázků k otázkám neplní svůj účel, obvykle se jedná pouze o ilustrační fotku, která kvalitu otázky nijak nezlepšuje. Už pži zavedení této vymoženosti jsem v nějaké diskuzi vyjádřil svůj názor, že se to bude zneužívat a nikomu to neprospěje. Na má slova došlo.

Náš nevzdělaný lid si myslí, že fotky na internetu jsou veřejným majetkem, ale to je hrubý omyl. Tak tomu není.

Je tu pouze několik výjimek, kdy obrázek otázce prospěl a současně nebyla porušena ničí práva.

Další odpovědi
Kepler

Já v tom tedy taky nemám jasno. Většina obrázků sem vkládaných je pouze ilustrativního charakteru. Často jsou staženy z internetu a soudím, že když tam byly umístěny, tak jsou volně k dispozici. Jak mám poznat, že porušuju něčí práva? Já jsem taky jednou vložil jakýsi obrázek, admin mi sdělil, že porušuju práva třetí osoby, byl odstraněn a v zápětí byl obrázek vrácen. Tak jsem z toho janek. Jo, kdybych vložil foto něčí osoby bez jejího souhlasu, to by byla jiná.

annas

Vložila jsem 2× obrázek ze stránky Obrázky, kde autoři nejsou uvedeni, 1× z německého časopisu, kde nebyl autor zmíněný. Přiznávám, že jsem si neuvědomila, že bych měla vložit odkaz.

Pokud bude nějaké příště, tak budu na to pamatovat.

Jinak obrázky nestahuji, jen tapety na plochu, které jsou určeny pouze pro mě, navíc většinu z nich dostávám od autora fotografií.

iceT

O možnosti nahrávat zde obrázky vím, zatím jsem toho nevyužila. O tom, že bych tím porušila něčí právo,nevim. Zcela určitě bych ale nezveřejnila foto někoho z rodiny nebo známých. Zcela běžně si stahuju různé obrázky z internetu, ale používám je pouze soukromě jako tapety na plochu PC.

zjentek

Já to nevnímám…

Kepler

Trochu jsem nahlédl do Zákona č. 121/2000 Sb., zákon o právu autorském. Uvedením autora nebo zdroje v žádném případě fotku nelegalizujeme, je to jen slušné gesto. Nedovedu si představit, jakým způsobem bych mohl žádat u každého autora, když většinou ani není uveden. Pokud bude někdo vědět jak, rád se přiučím. Tím pokládám veškerou další diskuzi za bezpředmětnou.

ivzez

Uvedením zdroje nebo jména autora sice použití cizího díla
nelegalizujeme, ale dávámě najevo, že jsme použili cizí dílo,
a alespoň cizí dílo nevydáváme za své.

Já v tom vidím rozdíl. Vy ne?

____

Není-li možnost autora o souhlas požádat,
neměli bychom jeho dílo použít.

Ve fotobankách buď je autor uveden, pak by
mohlo stačit (je-li to v souladu s licencí té které
fotobanky) uvést jen autora.

Pokud fotobanka autora neuvádí,
měla by být uvedena alespoň ona.

______

Já sice nejsem majitelem Odpovědí,
ale přesto mi není jedno, že jej uživatelé
vkládající cizí díla bez souhlasu autora
nebo bez patřičné licence mohou přivést
do problémů.

To byl důvod, proč jsem otázku založila.
[Nejde mi o to honit zdejší uživatele.]

_______

Diskuze nikdy není bezpředmětná.

Pokud jde o porušování autorského práva,
nechám si to ještě projít hlavou a založím
další diskuzi.

Otázku jsem uzavřela, aby mi „nepropadla“
možnost nominovat nejlepší odpověď.

anonym

Když je něco „veřejně“ na internetu, tak to není žádný problém.

anonym

Pokud jsou obrázky volně na internetu,vložit je sem můžete,žádná autorská práva neporušují.

ivzez

Doplním Klaprothovu odpověď:

Přestože obrázky v původním umístění nemusely autorská práva porušovat (mohly být vloženy se souhlasem autora), není možné
je dále kopírovat a vkládat jinam. K tomu je potřebný souhlas
autora, zaplatit licenci, použít obrázky s licencí k dalšímu použití samozřejmě za předpokladu dodržení podmínek té které licence.

Klaproth

Eburo > tak to se hrubě mýlíš.

anonym

Klaproth,pokud fotky nemají vodoznak určité osoby,fotky jsou volně k dispozici,nebo si uživatel musí fotky tak zabezpečit,aby k nim neměl nikdo ciczí volně přístup.

Klaproth

Eburo > píšeš nesmysly.

Dochy

To rozhodně není pravda. Přítomnost či nepřítomnost vodoznaku nemá nemá z právního hlediska vůbec žádnou váhu. Vodoznak (viditelný) je zoufalá snaha autorů jak lidem s podobnými názory alespoň připomenout, že by práva k tomu obrázku mohla někomu patřit. Někteří autoři zveřejňují své obrázky i s vodoznakem pro volné použití aby zviditelnili svou práci a udělali si tak reklamu.

ivzez

@Kepler:

Zatím si nechci uzavřít možnost vstoupit do otázky, proto zatím jenom zde.

Obrázky umístěné v internetu lze snadno stáhnout a
vložit kamkoliv jinam. Navíc se na sociálních sítích
často „sdílí“, což svádí k domněnce, že je to tak v pořádku.

Ale v pořádku to není. K volnému použití (tedy i k vložení
na Odpovědích) jsou pouze obrázky, jejichž autoři k tomu
dali výslovný souhlas. Většinou bývá podmínkou uvést
alespoň autora obrázku nebo zdroj (v případě, že jde o
obrázek z některé fotobanky apod.)

Mne ale k dotazu vyprovokoval uživatel, který už minimálně
(nesledují všechny otázky, nevím, jestli to neudělal víckrát)
dvakrát vložil fotku osoby, od níž k tomu neměl souhlas.

Uživatele nechci uvádět (myslím, že stejně jako Vy netušil,
že by mohl něco porušovat). Nejde mi o něj, nýbrž o to, co
je volně použitelné, případně za jakých podmínek…

anonym

Dobrá zapojím se do diskuze: K otázkám nyní dávám zdroj k obrázku. Pokud na to zapomenu, tak prosím ne o okamžité nahlášení, ale o prosbu přidání zdroje obrázku do odpovědi, či do diskuze k otázce. Pak počkat, tak dva dny a pokud nebude dodán zdroj, či autor, tak otázku nahlásit. Šlo by to?

ivzez

Všimla jsem si a oceňuji to.

Já jsem zatím nahlásila jenom otázky, k nimž byla
přiložena fotka osoby, jejíž jméno jsem znala odjinud.

Ale "na hraně tu jsou i další otázky.
Snad na Vás nezapomenu, pokud na otázku nebudu odpovídat, uvedu připomínku do dikuze.