Luss

Jak vnimate lidsky hyenismus?

V souvislosti s dnesnim clankem o nehode polskeho letadla u mesta Smolensk, kdy vychazi najevo, ze ruske slozky zasahujici u teto nehody okradly jednoho z mrtvych o kreditku, jsem si vybavila, ze pred par lety pri tragicke nehode tramvaje v Praze na Karlaku nekdo okradl o kabelku zenu, ktera lezela s tezkym zranenim mozku na chodniku. Take povazujete takovy hyenismus za projev uplne nejnizsi urovne „cloveka“??? take nechapete, jak to nekdo muze udelat??? predstava, ze vezmu neco cloveku, ktery naopak potrebuje pomoct, no svedomi by me „sezralo“ za ziva. jaky mate nazor? Jak byste to trestali?

Nejlepší odpověď
annas

Z tohoto i dalších podobných případů, které se ději i u nás, mně běhá mráz po zádech. Může někdo jednání takových lidí omluvit, najít polehčující okolnost? Domnívám se, že ne. Kam zmizela úcta, ohleduplnost, takt? Člověk bez morálky se stává „zvířecí hyenou“, která sleduje je své vlastní pudy. Stává se vlastně nebezpečným i pro ostatní.
Okrást mrtvého či postiženého člověka, kteří se nemohou bránit, je nehorázný a neomluvitelný zločin, nejvyšší stupeň lidského hyenismu.
Občas by neuškodily středověké tresty.
Doplňuji:
Nechápu, jak se mně do textu dostalo to br. Vím určitě, že větu „Občas by neuškodily středověké tresty“ jsem na napsala na poslední samostatný řádek. Teď je úplně jinak. Nějaký šotek?

Další odpovědi
anonym

jeste muzeme byt radi, ze takove extremy diky sdelovacim prostredkum pro vetsinu lidi zafunguji jen jako odstrasujici a svym zpusobem poucne pripady jak by to vypadat nemelo.

A snad pravě díky tomu se to nebude stavat tak casto.

mosoj

Nejdříve jsem si myslel, že se podobné případy stávají jen v určitých státech. Bohužem není to pravda, děje se to všude na světě a má to stoupající trend. Samozřejmě míra výskytu je zavislá na společenské úrovni toho kterého státu. On se ten hyenismus projevuje téměř ve všech společenských oblastech . Silně to odsuzuji, bohužel nemám čím bych to ovlivnil a ani dodržování právního řádu není zcela adekvátní situaci.
Co mně ale také vadí je snaha sdělovacích prostředků ( spíše určité části politického spektra) hodit vinu havárie polského letadla na Rusko jako celek ( ne na případného komkrétního viníka) a vytlouci z toho politický kapitál. Zavinění havárie z polské strany je ale tak velké, že se to moc nedaří.

ten který je

Je to hnus.Stačilo když byla velká povoden v r.2002 a někteří naši spoluobčané rabovali.Při takto mimořádné přírodní pohromě bych tyto lidské hyeny střílel ostrými náboji.

Miroslavst

Nechci zde popisovat co je hienismus, ale v tomto případě se domnívám, že se jedná o jednu velkou kachnu!
Důvod?: Jednoduchý. Zapřemýšlejte trošku nad tou zprávou a pak si řekněte jestli je to možné.
Dám vám příklad. vybouráte se v autě, já vám pujdu pomoct a z kapsy vám vezmu platební kartu. A dál? Na co mi asi tak bude? Jedině na ho…
Takže už víte o čem mluvím?
Ano, kartu někomu sice mohli vzít, ale vybrat peníze? Vždyť neznal pin. Že by ho měl napsán na kartě? Pochybuji.
Takže asi jedna velká kachna, která se povedla.

Luss

Miroslave ona to byla spise obecna otazka, ktera me napadla v souvislosti s timto pripadem. Jestli je to kachna nevim. Jednak nevim proc by se tedy Rusove k necemu takovemu priznavali, kdyz je to fama. Krome toho podle dalsich zprav tech karet bylo vic, jednu z nich sezral bankomat ve Smolensku po nekolikerem spatnem zadani PIN. Na dalsi 2 udajne nakoupili zbozi v hodnoce desetitisicu. Takze delali s tema kartama to same, co kazdy zlodej, ktery Vam takovou kartu vytahne z kapsy, nebo ukradne s penezenkou. Bud to zkusi v bankomatu nebo s tim zkusi nakoupit. Takze zas tak neverohodne ta zprava nezni. ne?

annas

Já jsem tuto otázku brala rovněž obecně, Nezáleží na tom, zda peníze na kartu někdo vybral. Jde spíš o to, co udělal – okradl mrtvého.

Luss

Samozrejme souhlasim, v otazce mi neslo o to, co si navymyslel tisk, ale o to, ze obecne je nekdo schopen okrast zraneneho, postizeneho nebo mrtveho cloveka.
Jen jsem sem do diskuze pridala nazor, ze to fama asi neni. Bohuzel