pusinka50

Jak vnímáte hrubky v češtině zde v dotazech – náctiletých, kdy jsou někdy hrubky naprosto příšerné?

Já mám z takové otázky, protkané hrubkami, vždy skoro „husinu“ a prostě na otázku neodpovím, protože mi ty hrubky příšerně vadí …mají zájem o cokoliv, jen ne o češtinu…:-(

Nejlepší odpověď
iceT

vadí mi, ale neřeším to

protože ho to stejně nenaučím ani já ani nikdo jiný.
Jak je vnímám?Asi jako každý,komu vadí,když se przní čeština.Nedávno jsem měla na FB vzkaz,a to vám byly chyby snad i v těch slovech,kde se chyby snad ani udělat nedají,prostě v každém slově,ať šlo o i\y,d\t,ž\š­…podotýkám,že dotyčná pisatelka oné hrůzy je ještě starší než já.

Další odpovědi
zzzzz

nevadí mi

Já jsem dyslektik, dysgrafik a dysortografik. Na druhou stranu umím dobře počítat a i se všemi trapnými poruchami jsem přečetla více knih, než spousta lidí bez poruch. Nejsem náctiletá je mi už docela dost přes 30, a mám dokonce vystudovanou VŠ a nyní studuji dálkově druhou.
Chápu Vás, že Vám to vadí, ono to někdy vážně škube okem i mě, jenže když to napíšu, tak tu chybu nevidím, zajímavé je, že pokud se k tomu po čase vrátím, tak sama nad sebou kroutím hlavou, co jsem to vlastně napsala??? „po ř tvrdé Y“ to se mi stane bohužel běžně.
Více mi vadí drzost některých náctiletých.

Tak kolik mám tady chyb??? Nic mi to nepodtrhlo. 🙂

anonym

vadí mi

…jde o neúctu k vlastnímu jazyku i k případným odpovídajícím…
Ovšem v mnohých dotazech mi ještě více vadí absence elemetární logiky – tazatel není ani tak ´slušný´, aby dotaz zformuloval jasně a srozumitelně – takové bych ´liskal´…
😉

anonym

vadí mi, ale neřeším to

Hohny

vadí mi

Doplňuji:
Věřte mi, že to znám. Je až neuvěřitelné, co někteří dokážou napsat. Jako by mě to bodlo do oka :)

led

vadí mi

Je to lhostejnost a neúcta vůči vlastnímu jazyku.
Ale na druhé straně se jim ani velmi nedivím, protože to, co čtu v tiskových médiích a poslouchám v rozhlase i televizi od „školených novinářů“ má od spisovné čestiny daleko, blíže pak k obecné češtině až k slangu. Mladí si pak ani neuvědomují, že se nevyjadřují spisovně.

bububabu

jiná odpověď

Chytrý pochopí význam i když je psaný s hrubkami :)
Prostě jsou lidé inteligentní a jiní zase méně…

150pepina

jiná odpověď

Jsem dyslektik a s češtinou bojuji dnes a denně. Snažím se chyby minimalizovat, ale vím, že se mi moc nedaří. Na druhou stranu, ale vím, že chyby neznačí nízké IQ. Jen hrůzu z toho, že se vám lidé smějí za chyby které vy prostě nevidíte.

Kelt

vadí mi

Jistě , že mi to vadí. Některým to tam píšu přímo do textu.

Reezo

vadí mi, ale neřeším to

Ono jde o to, že chybu udělá každý člověk, záleží v jaké koncentraci ty chyby jsou. Někdy se stane, že si člověk zrovna nevybaví, jak se to správně píše. Vadí mi to, když už je to opravdu na úrovni malého dítěte. Jednou jsem se setkal s ženskou dnes má tak 30 let a to vám povídám to byl úplný negramot. Byla schopná ve slově lednice napsat no N tvrdé Y a ve slově tyčinky po Č tvrdé Y. Hlavně její větná stavba a vyjadřování bylo doslova komické až k pláči…

anonym

nevadí mi a neřeším to

redy

jiná odpověď

Je vám líp?
Není to tak špatný, dvacetčtyři lidí a všichni milujou češtinu, tak nás těch pár nechte na pokoji. Napadlo vás že jsou tu i cizinci?
A že někdo kdo neumí češtinu nemusí bejt hned idiot?
Třeba zrovna z vás pár lidí neumí nic, než brblat tady na odpovědích. Fakt mi to s…e jak někdo dává na obdiv že víííííííííííí­ííííííííííííí­ííííííííííí hlavně ať vám to zůstane,nebo víte co bude zejtra?

anonym

jiná odpověď

Doplňuji:
Vadí mi a je mi z nich těžko. Přesto „seknu“ nejednu chybu i sama. Je to špatnou klávesnicí, kde umazávám z každého slova po napsání textu minimálně 1 písmenko a někde to zkrátka přehlédnu (a štve mne to). Dokážu pochopit takovou chybu, překlep. Nedokážu pochopit neúctu k mateřštině. Ještě když někdo svůj češtinský analfabetismus hájí tím, že existuje něco jako „internetová čeština“, tak to bych mu opravdu vysolila pár facek.
Takže pro ty, co mají rádi různé netové zkratky – neexistuje internetová čeština. Existuje internetově „upravená“ čeština, ale ani ta není omluvitelná, pokud jsou v ní chyby a hrubky.

Na podrážděnou reakci redy asi tolik – jistě, jsou zde i cizinci. Jsou zde lidé, kteří mají různé zdravotní potíže, jsou zde dislektici a disgrafici. Jenže jsi asi nepotřehla to, že pusinka zde píše hlavně o chybách školní mládeže. A tam je to jak do očí bijící, tak neomluvitelné. Hlavně je třeba si dát ještě „otázku“ plnou hrubek a chyb do souvislosti s převážně nesmyslným obsahem a je jasno a vymalováno. Vsadím se, že cizinci zde píší ve valné většině případů lépe česky než mnohá, rádoby „zajímavá“ děcka ve věku 13 let. ¨
(Dobrá otázka, co? Málokdy tazatel dokáže oslovit takové množství lidí.)

Neúctu k mateřskému jazyku považuji za jedno z nejhorších provinění, kterých se může občan vůči své vlasti a národu dopustit.

Ivory

vadí mi

Doplňuji:
Mě osobně je 14, ale hrubku udělám málokdy a to fakt jen nějakou malou. Kdežto když to vidím nejen zde, ale i ve hrách atd. jak tam někdo napíše bidelt,mislet,sli­šet,bít (jakože být) a další takové základy vyjmenovaných sloves, tak si myslím tři věci...... Je líný psát spisovně (špatně, kdo chce kam, pomozme mu tam), snaží se o to, ale zrovna mu to nejde (aspoň snaha), je to 8 leté dítě, které rodiče nekontrolují a nechají ho hrát multiplayer, chodit na diskuzní fóra a stránky typu odpovědi.cz

huxa

vadí mi

brillant

vadí mi

hippeace

nevadí mi

uccello

vadí mi

TheMyss

vadí mi

Irisa

vadí mi

Doplňuji:
Někdy se člověk holt uklikne, ale gramatické chyby podle mě ubírají na vážnosti zadané otázky a leckdy i odradí ostatní od odpovědi. Něco se s tím dělat musí…

Awe

vadí mi

Doplňuji:
Je to na facku…Špatná doba, každý píše zkratky omg,lol,wtf,mm­nt,mtr,muck,cc,z5 ,mslm a bůh ví jaké ještě v dnešní době jsou.A díky tomu už neví jak se co píše.

Nevíš jak se co píše?Dej to do zkratky

GM

vadí mi

Hamon

jiná odpověď

Vadí mi. Snažím se to ignorovat, ale někdy je toho prostě moc a vybuchnu. Bohužel to může být v případě nepříliš markantní chyby, ale prostě se to nastřádalo a muselo to ven.

Houslovyklic

vadí mi

Doplňuji:
Ivory: Ehm… MNĚ!!!
(Omlouvám se, ale mně to vadí opravdu…)

ThePonti

vadí mi

Radomír.cz

vadí mi

Doplňuji:
Hrubky v Českém jazyce Mi ohromně vadí. Přece je to náš rodný jazyk. Dobrá otázka. Radomír.cz

klumprt

vadí mi, ale neřeším to

Je to především vizitka každého. Jako když třeba někdo smrdí 🙂

dudu

vadí mi

elektrikář

vadí mi

Je mi 67 a občas mi nějaká ta hrubka a překlep pod prstíky vyleze, Ale mám na počítači program čeština a i v mých letech co jsem odešel ze školy se lecos zněnilo.tak mi to upozorní.

martinecek20

vadí mi

Funna

vadí mi

cituji: „vyděl jsi někdy dědu,že by omíval ovoce ?“…to jsem si přečetla před pár minutami v jednou příspěvku…děsím se toho, kam jako národ spějeme ☹

Luciet

vadí mi

Doplňuji:
To, jak člověk píše, se stává jeho vizitkou !
Podle mého názoru, když někdo vkládá na Odpovědi.cz otázku, která zde smí být jen jednou, mohl by ji alespoň napsat gramaticky správně.

quentos

vadí mi, ale neřeším to

jak bych to měl „řešit“? :{)> To bych dneska musel řešit dneska hromadu lidí. Spousta lidí sedí u PC a nečte – pak to takhle vypadá :{(>

XFresh1

nevadí mi a neřeším to

T-ess

vadí mi, ale neřeším to

Doplňuji:
Celkem mě mrzí, jak to teď je. Sama mám 13 let a myslím, že na tom s češtinou zase až tak špatně nejsem – prostě to tak napíšu, nepřemýšlím nad pravidlama, shodou podmětu s přísudkem, vzory a tak, mám to zažité. O to víc mě udivuje, že je někdo schopen dostat z diktátu horší známku než jedničku nebo dvojku a ještě víc mě to udivuje, když vidím ty chyby. To je pak těžký, když někam přijdu, řeknu, že je mi 13 let a všichni mě hned zařadí do té skupiny pubertálních dětí (samozřejmě nechci říkat že taková nejsem, tříská se mnou puberta a sama si toho všímám :D), která vlastně ani nestojí za řeč, protože „dnešní mládež, všichni jsou stejní, nikdo neumí češtinu, ve škole podvádí, mluví sprostě a ubližují okolí“… To pak zabolí, když tohle slyším a padne to na mou hlavu, i když si myslím, že to mám v hlavě poměrně v pořádku…

flodur

vadí mi

vadí moc

čížek

vadí mi

ivzez

vadí mi

KerrKnock

vadí mi, ale neřeším to

Doplňuji:
A vy se divíte, když lidé místo toho, aby si přečetli nějakou zajímavou knihu radši sednou k počítači? Ve škole místo toho, aby dávali pozor radši zapnou mobil a jsou i při hodině na mobilech? Svět jde do kopřiv:)…

terezie.k

vadí mi, ale neřeším to

Cameronová

vadí mi

MATheu

vadí mi, ale neřeším to

Strange

Mě a mně, ještě mne a by jste, jak jsi o tom, zkrátka čeština měla být dávno zrušená a nahrazená něčím novým. Svůj účel splnila. Kdo přinesl písmo do našich končin? Nebyl to biskup Cyril, který zabil matematičku, jeho lidé spálili tisíce knih z oblasti vědy. Češtinu musí nahradit něco srozumitelného i pro cizince. Přílišné vlastenectví, nacionalismus ško­dí.

pusinka50

ivory: mě to vadí nebo mně to vadí:?? 3. pád komu čemu?? …mně, mi…