bobánek

Jak vnikl název hlavního města české republiky Praha?

Nejlepší odpověď
annas

V nejstarších záznamech, které máme, se o Praze ještě nemluví. Hovoří se o městě „jež slove Mezigrady“, což znamená Mezihradí.
Tento název přesně vystihuje polohu městského osídlení mezi oběma hrady. Název Praha náležel od 10. do konce 12. století jen Hradu. Jeho jméno převzalo postupně i osídlení rozložené po obou březích Vltavy. Původně se tu říkalo jen pražské podhradí a pražské město, teprve potom Praha.

Název Praha, vlastně Praga, se poprvé objevuje ve zprávě Ibráhíma ibn Jákúba z roku 965. Původní zpráva není k dispozici, zachovaly se z ní jen výpisy z pozdějších dob. A jak tedy ten název vlastně vznikl?

Dávná pověst s věštbou kněžny Libuše to má jednoduché. Letopisec Kosmas v Kronice české píše: „Jděte a najdete tam muže, jak teše práh.“ Jenomže to je právě jen a jen pověst. Vědci odvozovali jméno Praha zprvu od prahů v řece, t.j. peřejí, avšak řeka tekla v pražské oblasti celkem poklidně a peřeje tu nikdy nebyly. Jiní poukazovali při výkladu starého názvu na trámy čili prahy dřevěného mostu přes Vltavu, nebo na prahy, čili hatě, zpevňující brod.

Podle dalších byly tyto prahy – peřeje, či vodopády – na potoce Brusnici, který tekl Jelením příkopem a vytvářel prý vodopády někde pod dnešní Daliborkou.

Jiný výklad upozorňuje na nálezy hliněných pražnic, na nichž se peklo obilí – pšeničná a žitná mouka. A té se říkalo praga, staročesky prha. Pozdější výklad vysvětloval jméno města od umělého vypálení – vypražení lesa. Ale zdá se, že jméno měl nejdřív hrad či hradiště podle hradčanského hřbetu, na jehož nezarostlé a sluncem vypálené břidlici, čili na „prazě“, první hradiště vzniklo.

Město, které pak pod ním vyrostlo už toto jméno jen přejalo. To je výklad nejpravděpodob­nější.

Zdroj: http://www.on­tola.com/cs/jak-vznikl-nazev-praha