MrGandy

Jak vidíte následující časy?

Rád bych znal vaše názory, protože mě zajímají.

Jak vidíte budoucnost země, finance a celkově záležitosti s penězi? Já to vidím asi takto…
Malá země se dokáže uživit sama. Můžeme jíst náš chleba, sýr, jogurty a můžeme pít naše mléko. Lidi začínaj nakupovat elektroniku z číny a koukají hlavně na ceny (potraviny, elektronika). A podle mě jsou lidi blbí. Lidé se snaží sehnat věci co nejleňeji, ale má to svoje důsledky. Kde se maj brát ty peníze. Např. Rakousko je naživu jen díky turistům … bez nich je nic. Ale kde se to má brát u nás, když lidi už v současné době podkopávají budoucnost mladých a tvoří jim špatnou budoucnost. Ten „řetězec“ se přetrhává a poznají to hlavně třicátníci ve svém důchodu…
Ano, možnosti jsou větší a kdo není spokojený, může se odstěhovat, ale rozhodně to nebude 10,5 miliónů lidí.

Doplňuji:
Jasný, ale nemůžou za to jen ti „zákonotvůrci“. Můžou za to i lidi. Co pozoruju, tak se to lidem nadává… např.: Ať snížej platy sobě. Ať se tak nekrade apod. Ale já bych rád viděl, jak by danou situaci řešil on.
Ale je pravda, co píšete. A netřeba debatovat o tom, jak se mají lidé v okolních státech (výplaty máme mnohdy až 2× menší, ale platit musíme víc… Elektřina u nás je 2× dražší než v Německu a to jí do Německa dodáváme).

Nejlepší odpověď
ReHu

Následující časy vidím tak, že se doba mění a lidi by se měli postarat sami o sebe a ne spoléhat ně něco či někoho. Samo, že výjimkou jsou nemocní, děti, senioři atd.
Ale…pokud bude systém podporovat ty, kteří mohou a nechtějí, pak na ty, co nemohou moc nezbyde.
Vím, že to není jednoduché, ale od toho jsou přece naši zákonotvůrci placení a mají také pěknou řádku poradců.
Myslím, že je potřeba rozhýbat ekonomiku, vytvářet pracovní místa, tvořit hodnoty. Ne pouze nakupovat a prodávat. Kde je přidaná hodnota? Za hranicemi. Zvýšením DPH se zvedá cena pro konečného uživatele, který pak (často) méně kupuje a tím i klesá příjem DPH.
Doplňuji:
Jj, souhlasím, že jen vláda za to nemůže.
Viděla jsem v TV pořad, kde (už nevím, ve které evropské zemi to bylo) zdražili máslo, a myslím tím máslo, ne náhražku – margarín. Lidem – kupujícím spotřebitelům – to přišlo příliš drahé a přestali ho kupovat. A za týdnů byla cena opět zpět.
Jenže v ČR lidé nadávají a kupují kvanta levných „potravin“, co se téměř už potravinami nazývat nedá. Ale to, si myslím, jim moc nepomůže.
Čekám, že masívní a opakované demonstrace a také rozvážné nakupování by mělo mít nějaký efekt.
Vídám to v Globusu pravidelně. V pátek i sobotu, narvaný obchod a narvané koše – ale čím???
V sobotu jsem byla na kurzíku, kde jsme probírali správné potraviny. Nákupy nejvíce ovlivňuje touha a až v druhé řadě potřeba. Proto se kupuje ponejvíce to, po čem toužím a na co mám chuť, i když to je nekvalitní a v konečném důsledku i předražené a až poté kupuju to, co je pro mě dobré. A obchodníci to moooc dobře vědí. Určitě takto nenakupují všichni, ale je to většina.
A nejsou to jen potraviny. Bývalý soused pohrdl darovanou tiskárnou a scanerem, protože by ho musel ručně občas popostrčit. Za měsíc se stěhovali, neb neměli na zaplacení nájmu a on neměl ( a ani nehleda !!!) práci. A podobných je mraky.
Mám dojem, že lidi hlavně nadávají na to, že vláda, že tamten a tenhle. Když ale podrobněji studuji jejich situacion, zjistím, že v podstatě nechtějí. Hledají výmluvy, proč nemohou to či ono a řeknou mi 10 „argumentů“ proč nemohou a co nemohou, ale ne, co umí, že by se rádi naučili co a jak, to neslyším Někdy ano. Jsou to vyjimky, ale asi to tak má být.
Znám to z praxe, neb hledám ty jedince, kteří na sobě trochu chtějí pracovat a chtějí se mít líp. Ne ty, co čekají, že jim někdo najde práci, že jim někdo půjčí a že jim stát zvedne přídavky.
Když se podívám, kolik je ve státní kase, co můžu čekat? A jak dlouho? Až se kasa naplní? To by ch se také nemusela dočkat, při naší současné finanční politice.
Takže, než abych čekala, kolik mi spočítají důchod, až tam dospěju, budu se do té doby snažit sama. A důchod pak bude takové přilepšení :).
Uf, trochu jsem se rozepsala 🙂.

Další odpovědi
Damiana

Nevidím to černěji, než už to je. Re-Hu to napsala dokonale.
Já mám zas takovou zkušenost, že lidé nádávají na všechno a na každého, protože si to dnes mohou dovolit. V podstatě ale jde o to, aby mohli stát v klidu ždímat i oni a vesele se při tom kopali do zadnice. Jelikož se až moc probírají kauzy zlodějské a podvodnické – ten méně úspěšný křičí: Fůj, to je ale sprosťárna! Kdyby ale došlo na to, že mají něco opravdu dělat, budou se snažit lopatě vyhnout, jak jen to jde! Člověk, který to má v hlavě srovnané snad ví, že, když se bude opravdu snažit, bude dobře hospodařit, tak z toho bude také něco mít.

mosoj

Aby lidé mohli kupovat domácí věci. Muselo by se nejdříve něco doma vyrábět.
Mnohokrát jsem zde naznačoval že šetřit se musí, ale pokud se nebude vyrábět nebude z čeho šetřit! Holým faktem zůstává, že pro to aby mohla vzniknout třídní společnost tzv. se zhaslo a nechalo se rozkrást co se dalo. Výsledek je takový jako je. Nevyrábí se , krade se všude a pořád a vláda na to kouká a drží se zuby nehty . Ptám se proč ? Její legitimita je již nelegitimní. 75% lidí chce změnu !! Tentokrát nastoupí levice, čím dříve tím lépe. Jiná varianta prostě neexistuje a ironií osudu že si za to může sama pravice a kdo jiný než vláda a parlament.

Hodnoty které člověk potřebuje k životu nejsou jenom naplněné košíky v Globusu.