eviktet

Jak vést kroužek a mít autoritu?

Minulý tok jsem byla požádaná, abych vedla na MDDM taneční kroužek. Tanec a jeho vyučování mě moc baví a nechci s tím přestat, ale bohužel na kroužku nemám mezi nimi vůbec žádnou autoritu (dělají si ze mě srandu, neposlouchají mě…). Je mi totiž 16 a těm, které vedu je 8–14 let (a nemám možnost vést mladší). Nenapadá vás, jak si aspon v tomhle roce získat nějakou autoritu? Budou tam totiž zase noví lidé.. Neznáte třeba nějakou hru na ozvláštnění taneční hodiny?

Nejlepší odpověď
Drap

Na autoritu neni žádný přesný návod. Tu si musí každý vybudovat sám.
Musíš pro začátek stanovit přesná pravidla, a být velmi důsledná v jejich dodržování, měřit všem stejně a autorita se po čase dostaví sama. Taky je důležité být přirozená a sama sebou.
Můžež vložit jakoukoli krátkou hru pro pobavení a vylepšení hodiny.

Další odpovědi
venkovan

8–14 let , – lepší skočit mezi rozzuřené vosy, než umravnit puber´táky.
Moc rad zde není. Pozvat několikrát na kroužek rodiče, jejich chování si nahrát na kameru a vložit na nějaký web, jejich narážky přehlížet – zaměřit se víc na ty co chtějí tancovat. A ty ostatní nechat jejich pubertálním posměškům, pokusit si z nich dělat taky srandičky apod. nesnažit se autoritu získat násilím, vynucovat si ji.
Kroužek zřejmě nevedeš sama. Tak co ten druhý – nedokáže tě podržet.
Poslední varianta je, s kroužkem skončit. A zdůvodnit to nekázní členů kroužku, s tím, že ve svém věku nemáš za potřebí aby tě někdo zesměšňoval, nerespektoval apod. V dané chvíli jsi jejich nadřízená, a měli by se mlaďoši naučit respektovat vedoucí.
Hry – tady je možná zajímavá možnost jak kolektiv spojit, ale chtělo by to vytipovat ty správné. Možná, že bych se podíval po nějakých občanských sdružení které se zaměřují na mládež a v rámci svých programů připravují různé vzdělávací programy pro vedoucí. A když ráda tancuješ – teď mi to nějak naskočilo – a jsi z okolí Prahy, zkus se podívat po sdružení které se tancování zaměřují. Znám jedno (jméno si ale nevzpomenu), které se programově zaměřuje na renesanční tanci (viděl jsem jejich ukázky) a někteří studenti jezdí myslím s Hnutím Brontosarus na irské tance (určitě to bude dělat víc organizací). A máš po rozčilování. A na závěr – ti puberťáci se časem umravní.

Mapel

Na autoritu je akorát, být sám uznávaný odborník. V tomto případě dokázat učit – vysvětlovat. To neumí každý a pak není ani autorita.

Kohut57

Pokud ti není 18 let , nemůžeš ručit za ostatní, tedy ani samostatně cokoliv vést. Pokud poháháš dospělé osobě, požádej o pomoc ji.

Larissa

Já na autoritu si taky zrovna nepotrpím, zvláště ne skoro od vrstevníka, tak ty lidi chápu. Zase na druhou stranu, když se předvedeš, tak každý musí čumět. Musíš si věřit a jejich „vtípky“ odrážet vlastníma.
Držím palečky!