Spiritus

Jak velký může být štípanec?

Jaký průměr šípance od vosy je ještě v normálu?A můžou vosy přenášet např. nemoci jako klíšťata?

Nejlepší odpověď
annas

Reakce na vosí štípanec je většinou jen místní (bolestivost, otok, zarudnutí a svědění) a trvá několik hodin.

Pokud je ale pacient alergický na hmyzí jed, může dojít i k závažné celkové reakci až anafylaktické­mu šoku.

Příznaky závažné reakce jsou svědění a kopřivka na větší ploše těla, otok v hrdle a zbytnění jazyka, dušnost, celková nevolnost, křeče v břiše, zvracení, průjem.

Při nejzávažnějších reakcích dochází k rychlému poklesu tlaku, rozvoji šoku a ztrátě vědomí.

Těžko říct, jak je velký štípanec. Mě nedávno poštípali komáři, tak velké červené fleky jsem ještě nikdy neměla. U vosy opravdu záleží na tom, zda jste alergická. Myslím si, že velikost štípance je čistě individuální.

Zdroj: http://www.kli­nikazdravi.cz/clan­ky/alergie-na-bodnuti-od-vosy-nebo-vcely/

Další odpovědi
Bunnik

Boreliozu ani klíšťovou encefalitidu vosy nepřenášejí. Vosy se totiž neživí krví.

Velikost štípance je individuální, ale podle mě tak do 1 cm je to norma. Dnes je kazdy alergicky. Pokud mate obri stipanec, dejte si Zyrtec nebo neco jineho volne prodejneho. Jinak si to mazte fenistilem.

Nechci znevazovat odpovedi ostatnich, ale vas uklidnit. Nelekejte se anafylakticke reakce…ano, je to vazny, zivot ohrozujici stav…ale pokud uz mate obri stipanec, nejspis ho nejakou chvili mate. Anafylaxe neni casta reakce ani u alergiku a navic byva do 20 minut od stipnuti.

Miroslavst

To záleží na reakci těla na to bodnutí. může to být flíček o velikosti třeba 1cm, ale klidně i velký oteklý flek-pomalu celá ruka.
Důležité je místo chladit a použít nějaký přípravek při bodnutí hmyzem. V nouzi třeba ocet.
Pokud by však bylo nevolno až závratě, tak nutné vyhledat lékaře. V případě upadnutí do bezvědomí-tkz. anafylaktický šok, je nutné ihned volat 155 nebo 112 a preovést protišoková opatření, zejména uvolnit dýchací cesty. V případě zástavy srdce zahájit resuscitaci.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­nafylaktick%C3%BD_%C5%­A1ok

anonym

Dost záleží na druhu štípnutí.Jeden z nejhorších štípanců je od kombinaček.