bolak

Jak velký by musel být solární panel, aby utáhl vodní čerpadlo?

Jak velký by musel být solární panel, aby za 8 hodin na slunci nachytal tolik energie, aby to utáhlo na 1/2 hodiny puštěné vodní čerpadlo?

Nemám žádná konkrétní data, mně hlavně zajímá, jestli by bylo možné udělat zavlažování zahrady na solární pohon, tedy byl by solární panel, ten by někde skladoval energii, ze které (pokud by se dosáhlo nějaké hodnoty) by se začalo pohánět čerpadlo na které by byl přes hadici napojen rozstřikovač. Tedy pokud by bylo slunce jako teď, několika denní vedra, tak by se dosáhlo třeba za 8 hodin té požadované hodnoty, která by utáhla čerpadlo na 1/2 hodiny a pustila by do něj šťávu. Pokud by byl celý den déšť, slunce by nesvítilo takže solární panel by energii nepřijímal. Což by znamenalo že zavlažování by fungovalo automaticky skutečně jen v období such, bez dešťů a naopak v období dešťů by nesvítilo slunce, takže by se nezavlažovalo, což by ale bylo jedno protože by pršelo, takže kropit by nebylo ani potřeba. V případě že by bylo polojasno nebo zataženo by se ze slunce získala jen malá část energie, což by ale nevadilo, protože pokud by naplno nepralo slunce, tak by se moc vody ze země neodpařilo. A mě právě zajímá, jestli by to šlo zrealizovat i prakticky, jestli ten solární panel by dokázal získat za 1 sluneční letní den skutečně tolik energie, aby to vystačilo alespoň na těch 30 minut kropení.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Teoreticky na velikosti nezáleží. Záleží na úplně něčem jiném. Solární panel vyrábí 12V a dobíjí akumulátor. Zde záleží na kapacitě akumulátoru, aby utáhl měnič z 12V na 230V, protože při poklesu napětí spínací a regulační jednotka vypne měnič.
Poté záleží na odběru čerpadla.
Já mám 100W panel a 1000W měnič a ponorné čerpadlo utáhne v pohodě.
Pak nejde o to, aby byl panel 8 hodin na slunci, ale na tom, jak stačí dobít akumulátor. Regulátor pustí proud do akumulátoru a postupně jej snižuje, jak se akumulátor nabíjí a pak jen udržuje, aby nedošlo k přebití.

Další odpovědi
Drap

Otázka je nejasná. Pokud neni znamá potřeba energie pro čerpadlo, neni možné určit. Porovnej výkon panelu a čerpadla a je ti jasno.

mosoj

Chybí technická data. Čísla jsou důležitá i když nyní kde kdo říká, že matematiku nepotřebuje.

Jak u Tatarů. Jak velký příkon bude mít to čerpadlo. To záleží na tobě a ne na uživatelích. Halt si pořídíš akumulátor o větší kapacitě, aby si skladoval energii z doby kdy slunce svítí. Fotovoltaický panel ale dává elektrickou energii i když je pod mrakem. Sice menší, ale když se energie skladuje .......

Michálek1245

Dobrý den, fajn dotaz. Mrkněte třeba sem: https://www.sve­trelaxu.cz/ma­gazin/vse-co-potrebujete-vedet-o-solarnich-panelech/ je to článek, který se zaobírá solárními panely ze všech stran. Já osobně si myslím, že solární panely jsou tak maximálně fajn na ohřev bazénu a že to není nějaký efektivní zdroj, ale tak samozřejmě ať si to dělá každý tak, jak on sám uzná za vhodné. :)

bolak

mosoj: dobře, tak dejme tomu 400w