metro

Jak velkou rychlost má proton, jehož hmotnost se rovná klidové hmotnosti neutronu?

Vyšlo mi (zaokrouhleně) 824,8 km/s.

Nejlepší odpověď
Quimby

Pokud se tedy bavíme o relativistické hmotnosti protonu takové, že je stejná jako klidová hmotnost neutronu. Tak stačí pouze dosadit do vzorečku pro relativistickou hmotnost nečekaně…

Napiš tedy výsledek a rád ti to zkontroluji.

Mě to tedy vyšlo jako 5,2% rychlosti světla.Což je nějakých 15 000km/s
Při použití:
hmotnost protonu:1,672 621 8­98
hmotnost neutronu: 1,674 927 471

Vzorečkem jsem to počítal jako M = m * gamma

M je výsledná hmotnost, tedy neutron. Gamma je lorentzův faktor.

Mělo by ti to vyjít stejně, pokud si nezaokrouhlil nějaké mezivýpočty, což bys neměl dělat.
Pokud má nějaké dotazy, tak můžeš v diskuzi :)

Další odpovědi
orwell

Tak to nemáš dobře, mě to vyšlo 15 725 km/s, tedy zhruba jako Quimbymu. Našel jsem mírně odlišné klidové hmotnosti uvedených částic, proto možná ta malá odchylka. Měl bys dojít ke vztahu pro rychlost v = c*sqrt(1-(mp/mn)^2), kde c = rychlost světla = 2,99792458*108 m/s
mp = klidová hmotnost protonu = 1,6726485*10−27 kg
mn = klidová hmotnost neutronu = 1,6749543*10−­27 kg

ptáč

Kolik km/h?

Quimby

Celkem dost, si to spočítej, je to otázka minuty když si najdeš ty hmotnosti.