bolak

Jak velká musí bejt planeta, aby mohla mít amosféru?

Nejlepší odpověď
Pepa88

Nejde jen o velikost planety, ale také o její vzdálenost od slunce…

Resp. fakticky jde o gravitační sílů (gravitace planety vs gravitace slunce), pokud je hodnota pro planetu, udrží si atmosféru, pokud pro slunce, je bez atmosféry…

Další odpovědi
honza19hk

nejsem sice vědec,ale co já vím tak na velikosti planety nezáleží.Spíš bych řekl na jejím složení, a podmínkách k tomu vhodných(voda,pev­nina …)

mosoj

Na velikosti záleží. Gravitace je úměrná hmotě planety. Limitní hodnoty najdeš na inetu.
Doplňuji:
Složení atmosféry už takovou roli hrát nebude.

gnosis

nejblize je pepa – nezalezi ani tak na velikosti ale na jeji hmotnosti. to je nejdulezitejsi faktor, dalsim faktorem je pritomnost hvezdy respektive teplota na povrchu planetky.

napriklad Jupiter ma neskutecne hustou atmosferu s tlakem snad 1000× vyssim nez my na Zemi. Pluto ma tenkou vrtsvu atmosfery jen kdyz se priblizi ke Slunci. Merkur je dost hmotny na to, aby atmosferu mel, ale nema – jednak kvuli zaru na povrchu a kvuli tomu, ze se pravdepodobne kdysi srazil s jinym telesem – srazka odstranila jeho kuru a zbylo prevazne jen zelezne jadro.

Zdroj: dokumenty o vesmiru, dlouhodoby zajem o astronomii.