Neonka

Jak velká část kry je nad vodou a jak velký díl kry je pod vodou ?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Hustota sladkovodního ledu je asi 920 kg/m3, zatímco hustota mořské vody je asi 1025 kg/m3. Proto je obvykle kolem 90% objemu ledové kry ponořeno pod mořskou hladinou. Je velmi obtížné určit skutečný tvar ledové kry pouze podle toho, co je vidět nad hladinou. Proto se používá obratu špička ledovce pro označení problému, který může být podstatně větší než se ve skutečnosti zdá.

  • Průměrná výška ledových ker se pohybuje od 1 metru nad mořskou hladinou až po 75 m nad mořskou hladinou
  • Ledové kry jsou tvořeny ledem ze sladké vody
  • 90% ledových ker v oblasti Newfoundlandu pochází z ledovců západního Grónska. Ledovce se pohybují rychlostí až 7 km za rok
  • Každý rok vznikne 10 až 15 tisíc ledových ker
  • Led v ledových krách je více než 15 tisíc let starý
  • Průměrná váha je 100 000 až 200 000 tun o velikosti 15patrové budovy
  • Vnitřní teplota je −15 až −20°C.
  • Největší ledová kra v oblasti severního Atlantiku byla 168 m vysoká

Další odpovědi
rynek878

Co jsou to kry

Ledovcové kry jsou pravděpodobně nejznámějším typem ker. Jedná se o odlomené části ledovců, které mohou dosahovat gigantických rozměrů. Kry jsou souvislé kusy sladkovodního ledu. Led ledovce je hrubozrnný, a prostoupený množstvím malých bublinek vzduchu. Tento led může dosahovat stáří stáří až 15000 let. I přesto, že nad hladinu moře vystupuje pouze 1/10 celkového objemu, může viditelná část kry měřit až 75 metrů. Největší ledová kra, která byla člověkem zaregistrována, měřila 168 metrů a pohybovala se v oblasti severního Atlantiku.

více se dočtete zde:

Zdroj: http://www.kry.cz/

Ella

řekla bych, že tak 1/4 je nad vodou, zbytek pod…

anonym

V cervenci jsem byla s expedici lodi na Spicberkach a specialiste na ledove kry nam rikali, ze to co vidime nahore , tak 2 krat tolik je ho dole. samozrejme – priblizne. Tak vlastne ztroskotal titanik. Videli jen malou kru nad hladinou, mysleli, ze to propluji, ale pod hladinou byla kra vetsi. -iv-