(O_o)

Jak vědci mohou zjistit že živočichové vidí barvoslepě?

Delaji na nich testy na zrak nebo nejak podle stavby mozku ci jinak?

Nejlepší odpověď
anonym

Podle ´složení´ sítnice – tyčinky vnímají světlo (resp. kontrasty), ale nerozeznávají barvy, ty rozeznávají čípky (každý typ jinou barvu – vlnovou délku světla)…
Ale ani zdaleka nejsou všichni „živočichové“ ´barvoslepí´…
😉
A člověk, např., vidí RGB.

Další odpovědi
Drap

Podle konstrukce oka.

beer

Nejprve pokusem (potrava na různě barevných terčích atd.), což lze praktikovat i u hmyzu a dnes již také anatomicky.

novaky

jsou na to poměrně primitivní testy. Ovšem ne se všemi závěry se musíš stotožnit. Věda je o pochybnostech. Mě třeba vědecké písmo tvrdilo, že psi jsou barvoslepí. OK, testnu to. Mám inteligentní fenu německého ovčáka, která udělá, co mi na očích vidí. Beru na výlet barevné prapory a zkusím jejich prostřednicívtm psa povelovat. Můj závěr: Za jasného dne je pes opravdu barvoslepý. Za šera a v noci vidí barvy daleko lépe než já. Logika je asi v tom, že vlk je noční predátor