Luki

Jak v Excelu 2000 zruším automatický převod desetinného čísla na datum?

Když v Excelu zadám do buňky číslo například 3.5 (tři a půl s tečkou jako oddělovačem desetinných míst), Excel mi to automaticky převede na datum 3.V (3.května 2011).

Když pak v buňce nastavím formát TEXT, tak se ten datum převede na číslo 40666 (pořadový číslo dne od 1.1.1900).

Nevíte, jak tu automatiku zrušit?

Prostě mám například ve schránce několik desetinných čísel s tečkou jako oddělovačem desetinných míst a potřebuju je vložit do Excelu.
Jak na to?

Teď to dělám tak, že otevřu Poznámkový blok, vložím do něj obsah schránky, nahradím všechny tečky čárkami, celý to označím, zkopíruju do schránky, otevřu Excel a do něj tu schránku zase vysypu.
Jenže takhle je to strašně zdlouhavý.

Doplňuji:
Pro Miroslavast:
Ten tvůj způsob nefunguje.
Ve schránce mám 3.5
Formát buňky mám nastavený na „Číslo“ se dvěma desetinnýma místama.
Když do tý buňky zkusím schránku vysypat (Ctrl+V), tak je výsledkem 40666,00
Ten samý výsledek dostanu, když zkusím schránku vysypat přes pravý myší tlačítko a volbu „Vložit jinak …“ a pak vyberu „Text“.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Označ buňky které chceš a vyber formát buněk. Zde zvol číslo, ne text, ne datum.
Následně můžeš upravit, kolik chceč mít desetiných míst a je to.
Jakékoli číslo se ti bude v těchto buňkách vyplňovat s desetinným číslem dle tvého zvoleného počtu.

Pokud chceš udělat trvale, musíš použít nástroje a možnosti nastavení.

Ale funguje, teď jsem to zkoušel.
Musíš však zadat 3,5 a ne 3.5
Takže buď použít tečku na numerické klávesnici nebo čárku na textové klávesnici.
Pokud na textové klávesnici použiješ tečku, opravdu vyjde jiné číslo.

Luki

… HOTOVO … Už jsem na to přišel.

Nedá se to nastavit v Excelu, ale ve Windowsech.

Konkrétně je třeba přejít do „Místního Nastavení“ (Start-nastavení-ovládací panely-místní nastavení).
A tam se na kartě „Čísla“ zvolí desetinný oddělovač „.“ (tečka).

Pak už se Excel chová tak, že když se do něj vloží desetinný číslo oddělený tečkou, tak ho bere opravdu jako desetinný číslo.

Děkuji Miroslavovi alespoň za snahu a za odměnu mu dávám bod.

Luki

Ještě pro Miroslava:
S tou desetinnou čárkou to samozřejmě funguje, ale já mám k dispozici data z americkýho webu, a tam je zvykem oddělovat desetiny tečkou.

Jak jsem psal, řeším to tak, že všechny tečky nahradím v Poznámkovém bloku čárkami, ale to je zdlouhavý.

Myslel jsem, jestli by nešlo vypnout funkci automatického převádění na datum někde v Excelu, ale vypadá to, že asi ne.