quentos

Jak v češtině skloňovat anglická vlastní jména,

končí-li na tzv. němé e, které se nevyslovuje? Např. Steve ve 3. pádě Stevu/Stevovi, či Steveu/Steveovi? (Jde mi o psanou podobu, nikoli výslovnost.). Nebo Joe – ve třetím pádě Joeovi/Joovi?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Rozhodují koncové hlásky jmen ve své zvukové podobě.
Steve – končí na „v“, neznělé „e“ se v deklinaci při zápisu obvykle vynechává – proto:

  1. Steve
  2. Steva
  3. Stevu, nebo lépe Stevovi
  4. Steva
  5. Steve
  6. Stevovi
  7. Stevem

U jména Joe je to podobné, ale s několika výjimkami.

  1. Joe
  2. Joa/ Joea
  3. Joeovi
  4. Joa/ Joea
  5. Joe
  6. Joeovi
  7. Joem/ Joe

U tří pádů uvádím dvě možnosti, protože v různých textech jsem se setkala s tou či onou variantou.

Jsou anglická jména, která respektují pouze některé naše pády nebo se neskloňují vůbec. Často to nelze vyřešit jinak, než citem nebo vyhledat jméno v nějakém českém (přeloženém) textu.

Další odpovědi
COVERENDER

Zde je tato problematika vysvětlena- www.ptejtesek­nihovny.cz/ulo­ziste/aba001/sklo­novani-cizich-jmen