bazinga

Jak uzavřít smlouvu o dílo přes internet?

Dobrý den,

zajímá mě, zda lze uzavřít smlouvu o dílo pomocí internetu, aby se účastníci nemuseli osobně sejít a podepsat ji. Hádám, že by to šlo řešit elektronickým podpisem, ale ten není schopný každý jen tak zhotovit a užít ho v tomto případě.
Nicméně potřebuji, aby i přesto smlouva o dílo byla platná a použitelná v případě, že objednatel neuhradí dohodnutou cenu práce na zakázku.

Děkuji za vaše odpovědi.
Doplňuji:
Popřípadě, pokud není pro tento případ hodno jiné smlouvy.

Odpovědi
gecco

Smlouva je platná, i kdyby byla uravřena třeba jen ústně (´rukoudáním´) – problém by mohlo být prokázání jejího uzavření a jejího přesného znění (pro použití např. u soudu).
Pokud jde o uzavření smlouvy ´na dálku´ a potřebě jejího prokazatelného podpisu účastníky, doporučuju smluvním stranám poslat písemné znění smlouvy, které každý účastník podepíše u notáře (apod. – ověřený podpis) a pošle zpět protistraně.
😉
A jen dodám, že elektronický podpis si NIKDO není schopen sám zhotovit*), takový podpis musí být zaštítěn certifikační autoritou (ať se jedná po datovou schránku či token)…
___
*) nepleť si vložení třeba naskenovaného podpisu do dokumentu – ten nedokazuje, v podstatě, nic