niki.199

jak utvořit souvětí podle daného grafu?? prosím poraďte .. 1VH ,2VV,3VH,4VV…­1VH,2VV,,3VH,4VH,5VV­..1VV,2VH,3VV­,4VV??

Odpovědi
Sharkynka

Nejsnazší je podle mého názoru stvořit základní hlavní větu a pak k jednotlivým částem pomocí souřadicích spojek přidat vedlejší věty.

V prvním schematu máš zadány dvě věty hlavní. Například – Slunce svítilo a já slyšela zpívat ptáky. Ke každé z nich teď máš přiřadit jednu vedlejší větu – ta se uvozuje podřadicími spojkami – aby, jakmile, až, než, nežli, zatímco, když, kdyby, pokud, protože, poněvadž, jelikož, jestliže, -li, přestože, ačkoli, třebaže, i když, ač, že.
Například – Slunce svítilo, až oči přecházely, a já slyšela zpívat ptáky, kteří seděli v koruně stromu.

Podobně postupuj i u ostatních schémat. Jen připomenu, že dvě věty vedlejší se spojují souřadicími spojkami – a, i, nebo, ani, ale, neboť, a proto, …