Blecha

jak určit, zda je funkce prostá?

Nějak jednoduše bych to potřeboval vysvětlit. Takto to nechápu → Funkce f je prostá právě tehdy, když pro každé x1, x2 z definičního oboru platí, je-li x1 různé od x2 je taky f(x1) různé od f(x2).

Odpovědi
hippeace

v podstatě funkce nesmí mít dvě (a více) ipsylonové hodnoty – funkce musí být buď celá klesající nebo celá rostoucí – pokud budete chtít obraázky pište na email

Skeptik

Když se x1 nerovná x2, pak ani funkční hodnoty f(x1) se nerovnají f(x2). Jinak funkce je prostá právě tehdy, pokud k ní existuje funkce inverzní. To znamená, že i inverzní funkce je prostá a funkce k ní inverzní je rovna funkci výchozí.