-Radek-

Jak určit průměr kola pro přenesení úhlové rychlosti?

Zdravím…Zjistil sem, že moje znalosti matematiky už zdaleka nejsou takové jako na škole, potreboval bych poradit s jednou ulohou.....Válec o průměru 800 mm se otáčit rychlostí x.....Na válci je menší válec o průměru 200 mm, z něhož je přes gumu převáděna rychlost na hřídelku o průměru 43 mm.....Na hřídelku j osazena cívka o průměru 17 mm.....Pot­řeboval bych do sestavy doplnit převod (dvě kolečka osazená na jedné hřídelce), tak, abyrychlost x byla ve stejné velikosti přenesena na cívku.....Převod musí vzniknout mezi menším válcem o průměru 200 mm a hřídelkou o průměru 43 mm.....Pot­řeboval bych dopočítat, jaké dva průměru jsou potřeba udělat......Pře­dem děkuji

Odpovědi
mosoj

Nevím sice jak se může být cívka o průměru 17 mm osazena na průměr 43 mm, ale mezi velkým válcem a malým válcem je převod 1 : 4 takže mezi mezi malým válcem a další částí musí být zase převod 4 : 1.