Misa503

Jak určit otáčky motoru na 230 V?

Dobrý den.

Mám fukar, který fouká vzduch maximální rychlostí 418km/h.
Fukar má 230V, 3000W.
Lze z těchto údajů určit, jaké jsou otáčky motoru ?
Děkuji za případné nápady či rady.

Nejlepší odpověď
cukrar

Nejsem matamatil, ale tuším, že to takto nespočítá nikdo.
Já jsem si vypůjčil měřič otáček a normálně změřil.
http://gppragu­e.cz/eshop/ro­taro-3-meric-otacek-obvodove-rychlosti-a-delky-p-1144.html

Jiří Bohumil

Z udaných parametrů se otáčky spočítat nedají. Vzhledem k udanému výkonu (3kW) je ale předpoklad, že jde o motor asynchronní. V tomto případě, pakliže by bylo možno zjistit počet pólů (2–4–6), pak by bylo možno tyto otáčky stanovit z tohoto parametru. Propočítává se to pak ze základu cca 3000 ot./min. u dvoupólu. u 4 pólu cca 1450, u 6 pólu cca 700. To by platilo i pro motor 3×400V(dříve 380V). Vzhledem k tomu, že jde o fukar (velký záběr při rozběhu) se mi zdá motor s výkonem 3 kW a 230V dosti nereálný. Jeho jmenovitý proud by byl kolem 14 A a záběrový by byl až 5–7 x větší a pravděpodobně by ten záběr na zásuvkovém jištění zásuvky 230V, které může být max. 16A, jistič neudržel. Nejde tedy opravdu náhodou o motor na 3×400V?

Misa503

Děkuji za nápad.

Kepler

Zpravidla mají takové motory i kovový štítek, kde jsou jmenovité otáčky uvedeny.