Danah

Jak určím ze vzorců soli, jaké byly na neutralizaci použity hydroxidy a kyseliny?

mám určenou sůl-např. NaCl Jak se přijde na to, že se skládá z HCl a NaOh?
( Popřípadě jak by se to tvořilo v případě že sůl je Fe(NO3)3 )

Nejlepší odpověď
gecco

Odpověz (si) na otázky

  1. co je to neuralizace?
  2. z čeho se skládá výsledek neutralizace (sůl)?

___
V modelovém případě NaOH + HCl → NaCl + H2O
___
V případě Fe(NO3)3 to bude asi nějaká kyselina, která obsahuje NO3 (ne?) a zásada, která obsahuje Fe (ne?)?
😉

Další odpovědi
Lamalam

Je to velice jednoduché. Představ si, jak daná sůl disociuje ve vodném roztoku. V případě NaCl vzniknou ionty Na+ a Cl-. a z vody vzniknou ionty H+ a OH-. Nyní si představ vzájemné rekace těchto iontů. Nic jiného, než NaOH a HCl nemůže vzniknout. Stejné je to i v případě té druhé soli, musí tam být Fe(OH)3 a HNO3.

Quimby

Achjo, vždyt je to jednoduché. Sůl je XXOH, kyselina je HYY pokud uvažujeme teda ty základní kyseliny a soli…
Pak si vemeš definici neutralizace (H+)+ (YY-) + (OH-) + (XX+) – > H2O + XXYY
no a co by ti asi z NaCl mohlo vzniknout jinýho než NaOH a HCL.
Ten druhej si schválně zkus vyřešit, vem si co je + a co je – a podle toho to můžeš krásně přiradit.
Doplňuji:
Ještě si ohlídej ať ti sedí oxidační čísla, takže si je ze soli zjisti a podle toho pak doplň OH nebo H aby to vyšlo, neutralizace totiž není redoxní reakce.

mosoj

Na Cl ( chlorid sodný) se v žádném případě neskládá z HCL a Na OH , ale vzájemnou reakcí z těchto látek vzniká. Ono při této reakci také vzniká ještě něco jiného. Co to tak asi je ?

gecco

Lamalam → bohužel, už nemám ´čím´ ohodnotit tvou odpověď, máš vyčerpáno…

Lamalam

Však ty taky:-)