sardinie

Jak uřčím severní pol

Pokud jsem na souřadnicích 89° 45' s.š a 0° v.d., nemohu použít kompas ani buzolu … jak tedy poznám kam mám jít ?????????????

Nejlepší odpověď
led

Dobrá otázka… ale je deň, alebo noc, vietor, sneženie alebo bezvetrie s krásnou viditeľnosťou? Na Polárku si uviažeme olovnicu a tá nám ukáže presný bod Severu, len preboha nehľadajte žiadny mech a lišajník (to dokázal len J.Verne a jeho hrdinovia)
Kompas možno použiť za predpokladu, že poznáme súradnice magnetického pólu a dokážeme si vypočítať z našej a magnetickej súradnice ten správny smer. Tých 5´ zemepisnej šírky nás predsa neodradí.
Práve pre ťažké orientačné možnosti (bez modernej elektroniky) a prírodné podmienky, zlyhalo množstvo výprav k Severnému i Južnému pólu

Další odpovědi
magorvkleci

Blbě. Polárka je 1 stupeň od severu, takže už dál než já, každopádně je skoro v nadhlavníku, opisuje kroužky a bude se to blbě měřit. Magnetický pól sice (skoro) stojí, ale je dokonce 8 stupňů od severu, tzn. když přijdu z Ruska, je na severu, ale jestli jsem přišel z Kanady, už dávno jsem ho nechal za sebou na jihu. Slunce je v poledne samozřejmě na jihu, ale polární noc trvá půl roku, z toho se nejmíň tři měsíce nechytám ani podle přísvitu.
Počítám, že by nefungoval gyroskop, poněvadž jeho chyba je vyjádřena vzorcem, který má ve jmenovateli kosinus zeměpisné šířky…
Doplňuji:
Jo, takže v praxi samozřejmě GPS nebo bez něj sextant, astronomické tabulky a přesné hodiny.

iceT

Severní pól se logicky nachází na severu…sever poznáš třeba podle hvězd,pokud by tvoje poloha byla na širém moři,podle východu a západu slunce,podle lišejníku a podle mechu na stromech,stačí?

suaeda

Ještě můžu doplnit další možnosti určení severu. Např. satelitní antény směřují většinou na jih. A pokud svítí slunce tak úplně nejlepší jsou náramkové hodinky. Nasměrujeme malou ručičku na slunce a osa úhlu mezi malou ručičkou a 12 nám ukazuje bezpečně jih. Pozor na letní čas a nezapomenout si malou ručičku pomyslně posunout o jednu hodinu.

Dochy

Teda jako pár kilometrů od pólu hledat lišejník a satelitní antény… 😉
Nebo hodinky: Pro určení stran tímto způsobem musíte znát svou přesnou zeměpisnou polohu a mít hodinky nastaveny na přesný zeměpisný čas pro svou polohu.
Pokud je poloha známá a známý i přesný čas, pak se slunce dá použít. Pokud něco z toho známo není, pak asi jedině podle hvěz (pokud vynecháme možnosti GPS a podobných systémů)

led

magorvkleci,
ďakujem za pripomenutie, na objaviteľské plavby som úplne zabudla. Sextant, to je ono!
Ale máte jednú vtipnú chybu:
„Magnetický pól sice (skoro) stojí, ale je dokonce 8 stupňů od severu, tzn. když přijdu z Ruska, je na severu, ale jestli jsem přišel z Kanady, už dávno jsem ho nechal za sebou na jihu.“
Ak ste cestou minul Severný pól, tak pri ktoromkoľvek smere cesty je od vás Severný pól vždy na Sever, pretože ste od neho južne.
Ale možno ste mysleli Severný magnetický pól, od ktorého je Severný zemepisný pól vždy na Sever.
Ale nepátram po Itálii, ktorá cestou zo Severného pólu stroskotala, ani sa nechystám so psím záprahom dobyť Sever, tak tá malá odchýľka mi neprekáža. :)

magorvkleci

Ne, v zadání je, že jsem 1/4 stupně, tedy asi 30 km od zeměpisného pólu a že mám určit směr k němu. Magnetický pól mám buď před sebou (na severu), pokud jsem přišel z Ruska, nebo jsem ho už před 1000 km minul, pokud jsem na stanoviště 28 km od zeměpisného pólu přišel z Kanady. Zeměpisný pól jsem tedy ještě neminul.

arygnoc

pomocou GPS, nie?

:D

zzzzz

Také bych zvolila tuto variantu 🙂

arygnoc

javí sa to spoľahlivejšie ako hľadanie lišajníka – aspoň na tých súradniciach, alebo polročné čakanie na západ/východ slnka (bez urážky autora).

iceT

🙂,předpokládá se,že když tazatel nemůže použít vykopávky jako kompas nebo buzolu,tak nebude mít k dispozici ani vymoženost jakou je GPS…:-)
měla jsem v úmyslu si místo dle určených souřadnic vyhledat,jaksi se nepodařilo:-)

arygnoc

prosím o zhovievavosť, skutočne som to nemyslel zle.

na okraj:
u koho ste dnes videla buzolu (kompas)?
každý ma gps…

magorvkleci

já mám buzolu – sice elektronickou, ale na magnetickém principu
u GPS je problém, že jednak není signál ani zdaleka všude a jednak se k určení směru musíte pohybovat, což někdy není možné nebo žádoucí