Petilinda

Jak upravit fotku ve photoshopu, aby nedošlo žádnému ořezu??

Může mi někdo poradit, jak ve photoshopu cs3 změním velikost fotky, aby při tisku fotky nedošlo k ořezu? Ve fotolabu mi řekli, že když chci fotku v rozměru 10×15, mám fotky převést do poměru 2:3, ale jak to mám udělat, už mi neporadili, hi hi..

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud fotíte 4:3 tak bez ořezu to neuděkáte ani v PS 3. Je ale lepší si ten ořez do poměru 2:3 udělat v tom PS 3 protože pak si to oříznu tak jak potřebuji,abych nepřišel o něco důležitého na fotce. Automatu v labu je to jedno.

Nedělám v PS ale je to podobné ve všech editorech. Buď tam ten poměr je přímo ( a on tam bude)nebo si to spočtete na pixely.

Mám na compu PS 7 a tak jsem do něho nahlédl.
Nástroj crop a do okémka na horní liště
WIDH napsat 15 HEIGHT 10 Nebo v palcí 6 a 4.
Táhnutím myší po obrázku děláme výběr již v poměru 3:2 ( 15: 10 ). Výběrem můžeme posouvat tak jak nám to bude vyhovovat.
Potom entr nebo crop a ořez v poměru 3:2 je proveden. Ukazuje se i rozlišení,nas­tavit 300 DPI . Obrázek uložit a poslat do labu.

Další odpovědi
1popelka1

Nebo si můžete ve photolabu nechat udělat fotky s dvěma bílými pruhy na okraji. Tak nepřijdete o kus fotky, bude celá,tak jak jste ji vyfotila, bez ořezu.

Já to tak dělám, protože se mi nechtějí upravovat, taky nevím jak vypočítat pixely, aby rozměr fotky byl 10×15 a na pruhy jsem si už zvykla.
Doplňuji:
George 🙂, ony bývají i černé,jo? Pruhy neodstříhávám, to už bych neměla požadovaný rozměr 🙂 Ale určitě je to jedna z možností, já si prostě na ně zvykla a teď už mi to ani nepřijde.

anonym

//popelka byla rychlejší 🙂

no pokud chceš změnit proporce obrázku ale za žádnou cenu neořezávat, nezbývá než obrázek doplnit na požadovaný poměr stran černými/bílými pruhy po stranách, letterbox … ty pruhy pak, asi odstřihneš

mosoj

1popelka1 :
Je třeba rozlišovat –

  1. rozměr fotky v pixelex
  2. datový objem fotky v MB
  3. rozlišení fotky při tisku- nebo v labu – v DPI ( tato hodnota vyjde z rozměru fotky v pix a velikosti papírové fotky)

1popelka1

DOTAZ:
poměr stran 15:10, 3:2 rozumím (dělím 5), ale už nechápu, jaký bude rozdíl ve výsledku-v tisku? Budou mít stejný rozměr nebo při 3:2 je o pětinu menší rozměrem, velikostí, pixely, kvalitou? Mě to přijde úplně stejné, takže nechápu proč jsou na výběr stejné volby? Když zvolím 15:10, tak přece ve výsledku fotka nemá rozměr 10×15cm, ne? To by 3×2cm byla malinkatá fotka :D

I když bylo by fajn zmenšit si hned fotku (bez ořezu) na skutečný rozměr vytištěné fotky 10×15cm, nezabírala by tolik místa na CD a ve photolabu by si to rychleji stáhli.

1popelka1

Postup v Zoner photo studio 9: (podobný bude i u CS3)
vlevo – klikni na nástroj „oříznout ©“
nahoře – pevný poměr – zde si vyber 15:10, 3:2…..
myší do obrázku a táhnutím myši si zvol velikost, umístění ořezu….
ta část, kterou zachováme se zobrazí světle, část určená k oříznutí bude tmavší
v horní liště – klikni na „oříznout“.
ulož obrázek

Upozornění – fotku sice budete mít v požadovaném poměru 10×15, ale ořezanou, čili přijdete o část fotky!!! Proto dávám přednost už zmíněným bílým pruhům.

1popelka1

Jak změnit poměr, aby nedošlo k ořezu, bohužel nevím, samotnou by mě to zajímalo!!!
Zde vám posílám aspoň odkaz na stáhnutí návodu k Photoshop CS3: http://www.tu­torials.cz/dow­nload-cestiny