Avatar uživatele
Petilinda

Jak upravit fotku ve photoshopu, aby nedošlo žádnému ořezu??

Může mi někdo poradit, jak ve photoshopu cs3 změním velikost fotky, aby při tisku fotky nedošlo k ořezu? Ve fotolabu mi řekli, že když chci fotku v rozměru 10×15, mám fotky převést do poměru 2:3, ale jak to mám udělat, už mi neporadili, hi hi..

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? panenka, Jahoda před 5041 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Pokud fotíte 4:3 tak bez ořezu to neuděkáte ani v PS 3. Je ale lepší si ten ořez do poměru 2:3 udělat v tom PS 3 protože pak si to oříznu tak jak potřebuji,abych nepřišel o něco důležitého na fotce. Automatu v labu je to jedno.

Nedělám v PS ale je to podobné ve všech editorech. Buď tam ten poměr je přímo ( a on tam bude)nebo si to spočtete na pixely.

Mám na compu PS 7 a tak jsem do něho nahlédl.
Nástroj crop a do okémka na horní liště
WIDH napsat 15 HEIGHT 10 Nebo v palcí 6 a 4.
Táhnutím myší po obrázku děláme výběr již v poměru 3:2 ( 15: 10 ). Výběrem můžeme posouvat tak jak nám to bude vyhovovat.
Potom entr nebo crop a ořez v poměru 3:2 je proveden. Ukazuje se i rozlišení,nas­tavit 300 DPI . Obrázek uložit a poslat do labu.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
1popelka1

Nebo si můžete ve photolabu nechat udělat fotky s dvěma bílými pruhy na okraji. Tak nepřijdete o kus fotky, bude celá,tak jak jste ji vyfotila, bez ořezu.

Já to tak dělám, protože se mi nechtějí upravovat, taky nevím jak vypočítat pixely, aby rozměr fotky byl 10×15 a na pruhy jsem si už zvykla.
Doplňuji:
George 🙂, ony bývají i černé,jo? Pruhy neodstříhávám, to už bych neměla požadovaný rozměr 🙂 Ale určitě je to jedna z možností, já si prostě na ně zvykla a teď už mi to ani nepřijde.

Upravil/a: 1popelka1

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

//popelka byla rychlejší 🙂

no pokud chceš změnit proporce obrázku ale za žádnou cenu neořezávat, nezbývá než obrázek doplnit na požadovaný poměr stran černými/bílými pruhy po stranách, letterbox … ty pruhy pak, asi odstřihneš

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

1popelka1 :
Je třeba rozlišovat –

  1. rozměr fotky v pixelex
  2. datový objem fotky v MB
  3. rozlišení fotky při tisku- nebo v labu – v DPI ( tato hodnota vyjde z rozměru fotky v pix a velikosti papírové fotky)

před 5040 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

DOTAZ:
poměr stran 15:10, 3:2 rozumím (dělím 5), ale už nechápu, jaký bude rozdíl ve výsledku-v tisku? Budou mít stejný rozměr nebo při 3:2 je o pětinu menší rozměrem, velikostí, pixely, kvalitou? Mě to přijde úplně stejné, takže nechápu proč jsou na výběr stejné volby? Když zvolím 15:10, tak přece ve výsledku fotka nemá rozměr 10×15cm, ne? To by 3×2cm byla malinkatá fotka :D

I když bylo by fajn zmenšit si hned fotku (bez ořezu) na skutečný rozměr vytištěné fotky 10×15cm, nezabírala by tolik místa na CD a ve photolabu by si to rychleji stáhli.

před 5040 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Postup v Zoner photo studio 9: (podobný bude i u CS3)
vlevo – klikni na nástroj „oříznout ©“
nahoře – pevný poměr – zde si vyber 15:10, 3:2…..
myší do obrázku a táhnutím myši si zvol velikost, umístění ořezu….
ta část, kterou zachováme se zobrazí světle, část určená k oříznutí bude tmavší
v horní liště – klikni na „oříznout“.
ulož obrázek

Upozornění – fotku sice budete mít v požadovaném poměru 10×15, ale ořezanou, čili přijdete o část fotky!!! Proto dávám přednost už zmíněným bílým pruhům.

před 5040 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Jak změnit poměr, aby nedošlo k ořezu, bohužel nevím, samotnou by mě to zajímalo!!!
Zde vám posílám aspoň odkaz na stáhnutí návodu k Photoshop CS3: http://www.tu­torials.cz/dow­nload-cestiny

před 5040 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet