bolak

Jak udělat v Excelu následující odpočet?

V buňce B27 mám cílovou částku, dejme tomu 50.000 (ale bude se měnit), v dalších buňkách sloupce B (B29..B30..B31­..atd.) mám částky, v každé buňce směrem dolů je o něco větší částka než ta předchozí, a vedle ve sloupci „A“ je vždy napsané datum, a já potřebuju vytvořit v buňce D27 odpočet, který mi vlastně ve sloupci B najde první buňku v pořadí, která už přesáhla onu cílovou částku 50.000, vezme datum ze sloupce „A“ na stejném řádku, a ukáže mi za kolik dní od TEĎ, bude této částky dosaženo.

Tak jsem to nerozchodil, furt mi to píše N/A. Přes POZVYHLEDAT jsem teda aspoň udělal to, že mi to najde číslo řádku těsně před tou cílovou hodnotou, to znamená když k tomu přičtu 1, mám řádek s onou cílovou hodnotou. Teď potřebuju akorát tu funkci, která mi najede na tento řádek a vezme datum z vedlejší buňky vlevo. To se mi zatím nepodařilo..vždycky mi to napíše jen N/A.

Nejlepší odpověď
Quimby

K hledání té částky použil funkci VLOOKUP(SVYHLEDAT) popřípadě MATCH(POZVYHLEDAT). Pak, pokud datum v A má formát datumu, tak by mělo stačit prosté odečtení dvou času, kde na aktuální čas je taky funkce(DNES tuším).

Pěkné návody na použití těch funkcí jsou např. zde:
http://vyuka-excelu.cz/navo­dy/funkce/poz­vyhledat-match-nalezeni-hodnoty-na-urcite-pozici/
http://vyuka-excelu.cz/navo­dy/funkce/svyh­ledat-vlookup-funkce-pro-propojovani-vice-tabulek/

Aha, promiň, psal sem to jentak z hlavy, takže sem to nezkoušel.

Pozvyhledat vrací tedy pozici jak si zjistil. Pak existuje funkce INDEX, která právě z dané oblasti dokáže vrátit hodnotu na x-tém řádku v y-tém sloupci. Což je přesně to co potřebuješ. To by ti mělo vrátit to datum.

Pak pro odečtení dvou datumů je funkce DATEDIFF. kde poslední argument je v čem to chceš vrátit, např „d“ pro dny.
Důležité je aby oba vstupy měly formát datumu a výsledek aby byl ve formátu čísla, NE datumu. To by ti vracelo blbost. Taky to nefunguje když první datum je větší než druhé, což se dá vyřešit funkcí IFERROR, která vrátí zadanou hodnotu, když funkce předtím hodí error.

Bohužel nemám český excel, tak jedině mohu nabídnout https://docs.go­ogle.com/spre­adsheets/d/12-U1r2wcuyEZA6BtmtE9TZP­TBIbHC6BbgO1TDF5­WSos/edit#gid=0 . Když si ty funkce přeložíš do češtiny, mělo by to fungovat úplně stejně i v excelu.

bolak

Quimby: JO ! JO! JÓÓ!!!! DOKÁÁÁÁZAL JSEM TO!!! SEM SUPERMAN BETMEN A SPAJDRMEN V JEDNÝ OSOBĚĚĚĚ!!! HÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚ

Quimby

Gratuluju :)