honza19hk

Jak udělat naviják z auta na 230 V?

mám naviják z Offroadu na 12 V a potřebuji ho napájet ze zásuvky na 230 V (použití jako vrátek při demolicích staveb) jak to zapojit i s ovládáním­.Děkuji
Doplňuji:
o rychlost návinu mi nejde, mě jde o sílu v tahu(na trhání pařezů,plotů,zdí, aj…)Pro použití v tahu,ne zdvihu-jako na autě

Nejlepší odpověď
venkovan

Jako stavební vrátek bude pomalý, autonaviják je hodně zpřevodovaný. Když už jiná možnost není (vrátky se nechají koupit v bazarech), tak bych měnil celý motor a nechal si udělat mezikus na hřídel. Převodníky 220/12 V jsou zpravidla na malý proud (okolo 300 W).
Pro baghiru: pokud používám naviják u auta, musím mít puštěný motor, jinak rychle vytluču baterii. Když naviják používám delší dobu – třeba se tahám přes 100 m na pevné místo, večer i tak musím dát auto na nabíječku, jinak ráno v zimě mám starost. A pro Honzu – při delším používání se autonaviják hodně ohřeje. Naviják na 220 V se nechá koupit za celkem rozumnou cenu než vymýšlet nějaké převodníky apod. To bych na něj raději namontoval nějaký asi tak 4 – 5 hp benzinový motor.
Na trhání pařezů nic moc – mám 4 t naviják a moc silné pařezy s ním nevyndám i když auto uvážu ke stromu. Některé okolo 20 cm se již musí okopat a kořeny přesekat – tak potom je lepší pařez uříznout pod zemí a nebo odfrézovat. Na zdi – nevím jestli rychlejší není dobré bourací kladivo a nebo se domluvit či půjčit bagr, plot – to lze vytrhnout normálně lanem za autem. Na autě ho mám na tah – vytahuji se z bláta, tahám se ve sněhu apod – nezdvihám. Nicméně kutilství dávám zelenou – leckdy se urodí dobrý nápad.

Další odpovědi
mosoj

Vzhledem k bezpečnosti potřebujete galvanicky oddělit síťové napětí od navijáku a to neuděláte ničím jiným než transformátorem!!!
Dále budete potřebovat transformované napětí usměrnit diodovým můstkem. Vzhledem k poměrně velkým proudům bude třeba mohutné trafo tak 500 W ( podle proudu který bere váš naviják při napětí 12 V- údaj je na štítku) se sekundárním vinutím dimenzovaném na cca 20 – 24 A. Diody musí být dimenzovány na tento proud, ale to v dnešní době není problém jenom budou potřebovat chladič.

Možná že ten proud bude stačit menší. Bez technických údajů navijáku se nedá.

Myslím si, že to chcete napájet z benzínové elektrocentrály. Některé elektrocentrály mají též ss výstup 12 V ale jen do 10 A.
Pro použití v terénu by také bylo možné natáhnout kabel od auta, ale to se jen tak dohaduji.

tom004

Koupit napájecí zdroj,220V/12V,a podle příkonu navijáku zvolit potřebnou velikost proudového zatížení.Např­.:naviják odebírá 2A,zdroj by měl mít cca 5A.Ovládání zůstane,jako když jsi ho používal v autě.

baghira

Nejjednodušší je sehnat si zdroj na 12V. Přinejhorším pár autobaterií – přes noc na nabíječce, přes den na stavbě.