Avatar uživatele
honza19hk

Jak udělat naviják z auta na 230 V?

mám naviják z Offroadu na 12 V a potřebuji ho napájet ze zásuvky na 230 V (použití jako vrátek při demolicích staveb) jak to zapojit i s ovládáním­.Děkuji
Doplňuji:
o rychlost návinu mi nejde, mě jde o sílu v tahu(na trhání pařezů,plotů,zdí, aj…)Pro použití v tahu,ne zdvihu-jako na autě

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? tom004 před 4652 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
venkovan

Jako stavební vrátek bude pomalý, autonaviják je hodně zpřevodovaný. Když už jiná možnost není (vrátky se nechají koupit v bazarech), tak bych měnil celý motor a nechal si udělat mezikus na hřídel. Převodníky 220/12 V jsou zpravidla na malý proud (okolo 300 W).
Pro baghiru: pokud používám naviják u auta, musím mít puštěný motor, jinak rychle vytluču baterii. Když naviják používám delší dobu – třeba se tahám přes 100 m na pevné místo, večer i tak musím dát auto na nabíječku, jinak ráno v zimě mám starost. A pro Honzu – při delším používání se autonaviják hodně ohřeje. Naviják na 220 V se nechá koupit za celkem rozumnou cenu než vymýšlet nějaké převodníky apod. To bych na něj raději namontoval nějaký asi tak 4 – 5 hp benzinový motor.
Na trhání pařezů nic moc – mám 4 t naviják a moc silné pařezy s ním nevyndám i když auto uvážu ke stromu. Některé okolo 20 cm se již musí okopat a kořeny přesekat – tak potom je lepší pařez uříznout pod zemí a nebo odfrézovat. Na zdi – nevím jestli rychlejší není dobré bourací kladivo a nebo se domluvit či půjčit bagr, plot – to lze vytrhnout normálně lanem za autem. Na autě ho mám na tah – vytahuji se z bláta, tahám se ve sněhu apod – nezdvihám. Nicméně kutilství dávám zelenou – leckdy se urodí dobrý nápad.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Vzhledem k bezpečnosti potřebujete galvanicky oddělit síťové napětí od navijáku a to neuděláte ničím jiným než transformátorem!!!
Dále budete potřebovat transformované napětí usměrnit diodovým můstkem. Vzhledem k poměrně velkým proudům bude třeba mohutné trafo tak 500 W ( podle proudu který bere váš naviják při napětí 12 V- údaj je na štítku) se sekundárním vinutím dimenzovaném na cca 20 – 24 A. Diody musí být dimenzovány na tento proud, ale to v dnešní době není problém jenom budou potřebovat chladič.

Možná že ten proud bude stačit menší. Bez technických údajů navijáku se nedá.

Myslím si, že to chcete napájet z benzínové elektrocentrály. Některé elektrocentrály mají též ss výstup 12 V ale jen do 10 A.
Pro použití v terénu by také bylo možné natáhnout kabel od auta, ale to se jen tak dohaduji.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tom004

Koupit napájecí zdroj,220V/12V,a podle příkonu navijáku zvolit potřebnou velikost proudového zatížení.Např­.:naviják odebírá 2A,zdroj by měl mít cca 5A.Ovládání zůstane,jako když jsi ho používal v autě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
baghira

Nejjednodušší je sehnat si zdroj na 12V. Přinejhorším pár autobaterií – přes noc na nabíječce, přes den na stavbě.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek