samicek333

Jak udělat množné číslo ze slova Artery?

Ahoj, dnes jsme na PŘ řešili, jak se dá udělat množné číslo z jednotného u slova Artery … tepna. Někdo tvrdil, že se tam přidá jen na konec S, někdo jiný, že se tam dá Arteries, těch návrhů bylo hodně, jak je to správně?

Nejlepší odpověď
barnajka

ArterIES, na 100% :) Jak sama píšeš: množné číslo se tvoří přidáním koncovky -s. Ve slovech končících na -y dochází ke „změkčení“, tj. -y se mění na -i a pak se ještě přidává koncovka -es.

Podobně to funguje i u časování sloves končících v infinitivu na -y. Ve 3. osobě čísla jednotného se -y mění zase na -ies.
Např.
CRY (plakat) ⇒ CRIES (on pláče)
FLY (létat) ⇒ FLIES (on létá)
TRY (zkoušet) ⇒ TRIES (on zkouší)…