Extrezy

Jak udělat díru do skla bez jeho poškození?

Potřebuju udělat malou díru do skla nevíte jak? Ale aby se sklo nepoškodilo :) Nejlépe věcmi co jsou doma nebo v dílně díky.

Nejlepší odpověď
gecco

Nevím, co máš „doma nebo v dílně“…
😉
Ale já běžně sklo vrtám diamantovou frézou (něco takového – http://www.na­radionline.cz/zbo­zi/diamantova-freza-kulova-19mm-dr7103-2ks.html ), pokud možno za chlazení vodou (ale s opatrností a pomaleji to jde i bez).

Další odpovědi
ReHu

Určitě jsou na sklo vrtáky. Nebo odnes ke sklenáři, pokud ji jde.

anonym

Dnes se sklo vrtá nejčastěji diamantovými, trubkovými vrtáky. Jedná se o trubičku z niklové kompozice v níž jsou zality drobné diamantové částečky. Vrtá se jimi za přívodu vody na speciálních stolních vrtačkách. Tyto vrtáky lze koupit v různých průměrech . Jsou bohužel poměrně drahé, jednoúčelové a vyplatí se spíše pro sklenářské firmy. Nejsnazší je proto obrátit se na nejbližší sklenářství, kde Vám otvor vyvrtají za laciný peníz na počkání.
Koukněte sem:
http://www.ire­ceptar.cz/pro-kutily/postupy-a-navody/jak-vrtat-sklo/
http://www.kou­mak.cz/navody/vrta­ni-sklo/

anonym

V místě vrtání vytvoř s plastelíny vyšší prstenec, nalij tam petrolej nebo řidší olej(převodový) a vrtákem do železa s použitím bezpříklepové vrtačky dírku vyvrtáš. Sklo by nemělo být staré, několik let vystavené slunečnímu záření a mrazu. To je potom velice křehké.
Pro jistotu to vyzkoušej na nepotřebném kousku skla.

e1232851@trb

kup si gumový vrták na sklo běžně se prodává třeba v domácích potřebách 😉

lexx

Zkus běžnou el. vrtačkou (lépe stojanovou) ale pod vodou, namokro,

Extrezy

Díky zkusím sehnat někde u diamantovou frézu snad to nezkazím děkuju :)

gecco

Pokud to budeš shánět v nějakém obchodě, pak ještě existují trohranné vrtáky – práce s nimi je rychlejší – zejména při použití běžné vrtačky (ta fréza je ideální do vysokootáčkové gravírovací frézky-brusky), ale díra má hrubší stěny…
Pokud po známých – uvidíš, kdo co má…
😉