Adis99

Jak udělat aby svítící tyčinky znovu svítily?

Nejlepší odpověď
barnajka

Jestli myslíš takový ty tyčinky, co se aktivují nalomením – pokud jsi už tyčinku rozlomila, její svítivost plně neobnovíš už nikdy. Tyto tyčinky fungují na pricipu chemické reakce, zkusím to vysvětlit:
každá tyčinka se skládá ze 2 částí: hlavní obal z pružnýho plastu (vyplněný barevnou chemikálií) a uvnitř tohoto obalu je ještě podlouhlá skleněná ampulka s peroxidem. Když tyčinku nalomíš, ampulka praskne, peroxid se smíchá s druhou chemikálií, začnou spolu reagovat – a tak vzniká to světlo. Tyčinka svítí omezeně dlouhou dobu – dokud se obě chemikálie reakcí nespotřebují. Aby ti tyčinka znovu začala svítit, musela bys doplnit obě chemikálie. Což se ti v domácích podmínkách asi nepovede..a stejně je to zbytečný, vždyť ty tyčinky stojí pár korun. Nedávno jsem na netu narazila na sadu 100Ks za 129 Kč, to je docela dost solidní cena, řekla bych :) Nesmíš si jich ale dělat zásobu větší, než stačíš včas spotřebovat – tyčinky mají určitou životnost, tuším že je to kolem 1 roku – ale nevím přesně. Po této době začnou chemikálie uvnitř „vyprchat“ a slábnout. Takže čím dřív tyčky vysvítíš, tím líp ;)

Další odpovědi
E.n

U některých jde že je dáte jenom pod světlo..

honza19hk

existují fosforové tyčinky.Dáš ji pod světlo na cca hodinu a pak můžeš asi 3–4 hodiny svítit.ale jsou jedovatý-obsahují bílý fosfor.