gundhii

Jak uchranit čerstvý „pařez“ před opadem kůry ?

Z pokáceného smrku nám na památku zůstalo „kolo“ o průměru cca 1m a výšce 0,8 m. Jak zabránit opadu kůry z něj? Lakováním? Lakováním čerstvého nebo až částečně seschlého – pařezu? Nebo to nelze a naopak je lepší ho kůry zbavit?

Díky za názory

Nejlepší odpověď
www

Zkusil bych ho potřít nějakým fungicidem. O odstranění celého pařezu se totiž starají především houby.
Já bych jej ale houbami naopak naočkoval a těšil se z úrody 🙂

Další odpovědi
Drap

Pokud je kůra dobře uchycená, zdravá a s mízou, tak doporučuji takovéto smrkové kolo sušit někde pod střechou v suchu , ne na přímém slunci. Cca po 1 – 2 létech možno přelakovat. Kůra by v takovém smrkovém špalíku měla vydržet

Lamalam

Nechala bych to na přírodě, ona si poradí. Lakovat pařez mi přijde docela perverzní.

honza19hk

tak kolo nebo pařez v zemi? to je rozdíl. Kůra a dřevo praská dle toho jak je sušeno. Tzn, že pokud to je jen kolo a budeš ho sušit tak jak se má tak by mělo vydržet.