Zlatomuska

Jak u vás v domácnosti funguje financování?

Přijde mi totiž nepochopitelná bohužel osobní zkušenost. Byla jsem finančně závislá na partnerovi-už to skoncilo.Protože vydělával dost, nedali mi ani korunu ze sociálky. A on mi dával jen na jídlo, oblečení a drogerii- měla jsem pro tri lidi 5000,–na měsíc.Nezbyla mi samozrejmě nikdy ani koruna.A když jsme jeli lyžovat, chtěl po mně, abych nejen sobě, ale i jemu zaplatila permanentku z peněz na jídlo.Pohádali jsme se kvůli tomu a pak zase po mně chtěl, abych zaplatila háčky za stovku do bytu na pověšení obrazu. Chápete to, nebo se to jen mně zdá být naprosto nepochopitelné?Jak vy hospodaříte s penězi?
Doplňuji:
Pro Alušku: to bylo. Jenomže já neměla na výběr – bez práce s malým dítětem, sociálku mi vzali, protože chtěl, abych ho nahlásila. a tak se to stalo – netušila jsem, jaký to je sobec a že ho budu muset o každou korunu prosit.

Nejlepší odpověď
kropitko

Peněz máme málo,tím pádem méně starostí za co je utratit,zaplatíme složenky,koupíme to co je třeba do domácnosti,žádné peníze nezbydou,tak není o co se hádat.

Další odpovědi
dudu

V našem manželství se dvěma dětmi jsme měli vždy jeden účet, manželka se o finance nikdy příliš nezajímala, já její finanční disciplínu v zásadě plně respektoval, ona zase důvěřovala mým schopnostem ohlídat kasu. Vždy jsme drželi železnou rezervu, v období tísně jsme si po úhradě nezbytných nákladů na bydlení stanovili celkový denní limit zbytných výdajů vč. jídla. Když bylo nejhůře pomohli několikrát rodiče. Nevzpomínám si, že bychom se kvůli penězům někdy pohádali.

mosoj

Toto je velice choulostivá otázka.
(Peníze nejsou všechno – když jsou.) Každopádně je dobré že již nejste úplně záviská na partnerovi. Jak jste poznala dá se to zneužívat. Je to v každém případě záležitost obou, ale musí být schopní rozumně a nesobecky zhodnotit svoji situaci.
A to je někdy velmi těžké.
U nás to bylo jednodušší. Obá jsme měli zhruba stejný příjem. Každý máme svůj účet.
Žena hradí stravu, já hradím základní potřeby kolem bydlení. Pokud je třeba investovat sedneme zhodnotíme situaci a každý přispějeme dílem na kterém se dohodnem. Zásada je nejdřív bydlení rodina a zdraví . Pokud máme toto zajištěno jeden druhému neříkáme co si má ze svých peněz koupit. Takto nám to přešlo i do důchodu.
Dříve jsme dávali všechno na jednu hromadu, ale tento způsob se nám jeví jako lepší.
Dává partnerovi určitý pocit nezávislosti.

BEAES

V dřívějším vztahu jsme měli každý svůj účet a nedělalo to dobrotu, nyní máme peníze společné a zdá se mi to lepší, společně šetříme a společně i nakupujeme.

anonym

tak to dost nechápu,u nás se dají peníze na jednu hromadu,rozdělí se na co je potřeba,no a co zbude,tak uložíme,nic světoborného,ale funguje to už moře let.

iwetax

Já z rodičovské platím složenky a nic mi z ní nezbyde. Přítelovo peníze jsou stále k dispozici na jídlo atd. Ze svích peněz pouze kupuji věci pro psa(granule, očkování, pamlsky, výcvik) , kterého jsem chtěla já.

panenka

Kasu v rodině vedu já moje mateřská jde dětem na obědy na kroužky a 4000 ukládám bokem.Manžel když donese vyplatu zaplatí se potřebné šeky a zbytek se ukládá k tym mým pro případ nouze.

lorja

U nás jsem pokladníkem já.Oba s manželem máme každý určitý obnos pro sebe..Běžné výdaje řeším sama a o větších se radíme společně.

anetadela1

Každý máme svůj účet. Já z rodičáku platím jídlo, drogerii, a co je potřeba – dětem věci, sobě něco (ne každý měsíc). A manžel platí složenky, hypotéku, nákupy větších obnosů – třeba dnes mi zaplatil nový boty a dětem taky, jeho peníze jdou za spoření dětem, jeho i moje.
Ale mi to tak, jak to píšete vy nebereme. Peníze jsou společný a basta. Když potřebuju, tak mi dá, ale většinou nepotřebuju nebo naopak. Mě taky kolikrát řekne, že jestli chci nový obaly na květináče, tak ať si je koupím a peníze mi nedá, ale hlavně abych nešla do mínusu na účtu. To bysme totiž neušetřili ani korunu.

aluška

U nás to funguje tak, že společně hradíme velké položky…nájem, složenky, školu(stravné) a pod. rovným dílem…nákupy jednou platí přítel jednou já…drobnosti si hradíme každý sám…i když např. útratu v rastauraci většinou přítel…:-) i když on toho hradí víc…ale né protože bych to vyžadovala…ale protože chce…kdyby nechtěl zatáhnu to klidně sama … ale určitě bych nikdy nechtěla být na svém muži finančně závislá … je jasné, že ve dvou se to lépe táhne…hlavně finance( ta kára je pro jednoho hodně těžká) 🙂 ale vím, že i bez mže jsem schopná svou rodinu uživit…dává mi to jistý pocit svobody…a nemůže mi můj partner vyvádět to co ten Váš Vám…jsem ráda, že už to tak není … jeho chování bylo hnusné…promiňte

Já Vás v žádném případě neodsuzuji.....ani Vás nechci nijak moralizovat… je jasne, že jste nemohla vědět co je to za sobce…teď jste poučená a jsem rada že už na něm nejste finančně závisla a držím Vám palečky … 😉

Radous

Podobně jak píše BEAES. Taky jsme měly každý svůj účet a dohadovaly jsme se. Teď máme účet jen jeden, kasu vedu já s tím že když se něco kupuje rozhodujeme o tom oba a pro peníze jsme se nepohádaly nejmíň rok.