leporela22

jak u tranzistoru zjistím kde je emitor?

jak zjistím kde je báze emitor a kolektor např. u NPN tranzitroru nějak multimetrem ale nevím jak
děkuji.
Doplňuji:
no jsem v posledním ročníku ve třetáku ale zajímalo mě když dáte jeden vývod na bazi a druhý např. emitor na jedno nameříte plus ale na emitoru nebo colektoru?

Nejlepší odpověď
mosoj

Zjištění vývodů bipolárního tranzistoru.

V praxi se občas setkáme s potřebou změřit zapojení jednotlivých vývodů bipolárního tranzistoru a máme k dispozici pouze jednoduchý „měřák“ s možností měřit odpor nebo úbytek napětí. Ke zjištění nám stačí vědět že přechod B-C tranzistoru má menší odpor (nebo úbytek napětí) v propustném směru než přechod B-E. Na měřáku se tento rozdíl projeví velmi malým (přesto měřitelným) rozdílem mezi oběma přechody.

Nebo

Ohmetrem který umí zmeřit diodu (jde o to aby bylo meřicí napětí 2V, ne 0,2V které se používá pro malé odpory). Najdeš bázi, to je vývod, který se bude proti ostatním dvěma vývodům chovat jako dioda.
Z toho určíš také polaritu.
Kolektor a emitor potom rozlišíš podle zesílení (když prohodíš kolektor a emitor, tak to pracuje v inverzním režimu, tranzistor nějaké proudové zesílení má, ale řádově menší než ve správném směru).
To uděláš tak, že mezi bázi a domnělý kolektor dáš nějaký přiměřený odpor a budeš měřit, jak se tranzistor otevře mezi kolektorem a emitorem. Tam kde bude zesílení vetší, tam je to správně zapojené.
Doplňuji:
Bez těchto znalostí je vám multimetr k ničemu !!!!!

Další odpovědi
Děda Louda

Nezvládáš-li použití multimetru, vyhledej katalogové vyobrazení pouzdra a vývodů.

honza19hk

jestli děláš do elektroniky, umět s multimetrem je to základní.pak se můžeš vrtat v nějakých tranzistorech.
Doplňuji:
kdopak tě pustil do třeťáku když neumíš s multimetrem. To je snad základ elekroniky.