HankaJ.

Jak tvarovat kravskou kůži?

Koupila jsem si přes internet kravskou kůži za účelem na ni malovat, došla mi ve srolovaném válci, je suchá a kdybych ji chtěla natáhnout, tak by nejspíše praskla. Jak ji změkčit? Mám ji ponořit do horké vody a potom ustřihnout požadovaný kus nebo…?

Nejlepší odpověď
gecco

Pokud je kůže ´zdravá´ (dobře vyčiněná), určitě nepraskne ani při rovnání v suchém stavu – ale nenarovnáš ji…
😉
Namoč ji – stačí i do studené vody, zvláční.
Nevím ale, jakým způsobem ji hodláš použít jako podklad pro malbu – jestliže ji budeš napínat na nějaký rám, napřed ji napni a teprve pak ořízni (lépe až po vyschnutí). pokud ji chceš použít bez rámu (volnou), po namočení ji opět nejprve vypni (do roviny – nestačí ji jen rozprostřít – kůže se ti při schnutí zvlní) a opět teprve po vyschnutí ji stříhej.

Další odpovědi
Drap

Pokud je vyčiněná, tak by měla být měkká a poddajná. Pokud se jedná o surovou kůži, třeba jen odmízdřenou a zbavenou srsti, je třeba s ní pracovat za mokra. Pokud budeš řezat, počítej s tím, že po seschnutí se kůže opět stáhne a bude mít menší rozměr. Záleží také na tom, jak je kůže silná. Stačí stačí místo namáčení jen vlhčit, nejlépe hadrem, a nebo s vlhkým hadrem srolovat. Pokud ji namočíš celou, zcela pozbude původní tvar a trvá poměrně dlouho, než zase vyschne. Nesmíš sušit při vysoké teplotě.