vita

Jak tomu mam rozumet??

Co je Občanskopravní cesta??

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Dám vám příklad:

Budete napaden a vznikne vám škoda-náklady léčení, poškozený oděv apod. Vy se nepřihlásíte v přípravném řízení o náhradu škody a soud, který pachatele potrestá jej bude trestat podle trestního zákona. Udělí pachateli tr. činu trest třeba ve výši 1 roku a tím to hasne. Vás odkáží (jelikož jste se o náhradu škody nepřihlásil) na občanskoprávní spor-tedy občanskoprávní cestou se budete sám domáhat této škody u soudu. Podáte žalobu, přiložíte rozhodnutí soudu o vině pachatele a předložíte doklady prokazující škodu, která vám vznikla.

Nebo se občanskoprávní cestou budete domáhat toho, aby třeba váš soused nepouštěl svého psa na vaši zahradu.
Nebo aby já nevím co. To všechno je občanskoprávní spor.

Další odpovědi
rybíz

Občanskoprávní řízení.

Jambalaya

Já bych to zjednodušila. Řekla bych, že občanskoprávní cesta jest dodržování a řešení situace dle občanského zákoníku.
Dle občanského zákoníku proto, že se jedná o prostého občana.
Jednalo-li by se například o firmu či podnikatele, pak bude cesta obchodněprávní, tedy obchodněprávní spor apod.

Pro doplnění, i obchodněprávní cesty se v některých případech řeší podle zákoníku občanského. To v případě, kdy je právě nadstavbový zákoník obchodní nezmiňuje. Konkrétně se například jedná o převzetí dluhu, postoupení pohledávky apod.

Dále též trestněprávní, pracovněprávní atd.