štamgast

Jak to, že tráva dokáže prorůst asfalt?

Dneska jsem jel na cyklostezce a docela jsem se divil že něco, co utrhnu rukou je v podstatě silnější než já. O.o

Nejlepší odpověď
beer

Dokáže to díky dlouhodobému tlaku uvnitř pletivových buněk.
„Tlaky uvnitř rostlinných buněk mohou být až několikrát vyšší než v pneumatikách aut. Obrovskou sílu dokáže rostlina vyvinout ve dvou fázích svého života. Jednak při klíčení, kdy její suchá semena dokážou několikanásobně nabobnat a později při samotném růstu.“
Více zde: http://www.roz­hlas.cz/priro­da/rostliny_hou­by/_zprava/prek­vapiva-sila-rostlin--900162

Další odpovědi
www

Nejen tráva v asfaltu, ale i různé rostliny třeba mezi panely, ve skále ap. dokáží totéž.
Jejich pletiva jsou přizpůsobena k využití těch nejmenších spár a při růstu mají ohromnou sílu. To vše v rámci zachování druhu.
Nevzpomínáš ještě ze ZŠ na pokus s pouhým bobtnáním hrachu v uzavřené nádobě?

honza19hk

prorůstá většinou tam kde je nějaká prasklina,díra atd..popř si prasklinu vytvoří ae to spíš kořeny stromů než tráva. navíc na to aby prorostla potřebuje jen pár milimetrů .

nonnel

Protože náš asfalt za nic nestojí a také pro to, že příroda si umí poradit. Podívejte se na dálnice.