zjentek

Jak to, že při inverzi a hustém smogu je mnohem lepší signál na wifině?

Silná inverze, zvýšená smogová situace a extra signál, který jindy není!

Nejlepší odpověď
Roman71

Něco podobného se mi stávalo před lety, kdy jsem provozoval CB radiostanici. Když byla čistá obloha bez mraků, bylo pásmo extrémně zarušené. Dostávaly se do ČR signály ze vzdálených radiostanic a doslova zahlcovaly pásmo 27MHz „komunikačním smogem“. Jenže s nimi nebylo možné navazovat spojení..

Na druhou stranu, když se pěkně zatáhlo, pásmo se ztišilo a přes vodou nasáklé mraky se dalo navázat spojení na desítky kilometrů daleko i přes fakt, že zahraniční radiostanice nebyly slyšitelné. Inverze je podobná „poklice“ z plynů v určité výšce nad zemí.

Jistá souvislost s tvou situací by tu být mohla, protože se stále jená o elektromagnetické vlny, které mají za jistých podmínek charakteristické vlastnosti. V tomto případě se mračna chovají jako potrubí a spojení přes zataženou oblohu funguje opravdu lépe než za slunečného počasí bez mráčků.

Wifina (2,4GHz/5GHz) je ale charakteristická v tom, že využívá přímé viditelnosti vysílač – přijímač. V tom je jasná odlišnost od CB (27MHz) pásma, které umí využívat i „odražených vln“.

anonym

Kolik ti to teď valí? A kolik když je jasno?

Roman71

Na stabilce mi dělníci, kteří zateplovali panelák, zlikvidovali anténu. Udělali s z ní terč pro polystyrenové odřezky. Zjistil jsem to až po několika týdnech, když mi SWR metr ukazoval rozladěnou anténu.
Jinak na ruční radiostanici už jsem dlouho s nikým spojení nenavázal, protože se majitelé CB radiostanic přesunuli na internet.. Škoda.

Jinak to můžu po nabití baterií vyzkoušet a dám vědět :)