fifo

Jak to že, permanentní magnet ztratí po čase svůj magnetisnus?

Odpovědi
Michal Kole

Pokud je z magneticky měkkčího trvale zmagnetovatelného materiálu tak se po čase rozpadnou (odtočí) zmagnetované (pohybující) se nosiče elektrického náboje – elektrony.

tom004

Přiznám se,že čtu poprvé o ztrátě magnetismu u permanentního magnetu.Ten by ji měl ztrácet pouze dělením magnetu na menší díly.Ale stejně si myslím,že by ji ztratil rozdělení na mikroskopické části. Tedy,pokud jsem nezaspal dobu a nějaké nové objevy. :)

Skeptik

Nevím jestli napořád, ale dá se to zařídit, buď tím, že se materiál zahřeje nad Curieovu teplotu (materiálová konstanta) a pak je nutné znovu remagnetizovat permanentním magnetem, dále se to dá zařídit externím stejnosměrným magnetickým polem opačného směru nebo střídavým magnetickým polem a nebo pomocí radioaktivního záření. Schopnost magnetu odolávat takovýmto degradujícím změnám se nazývá koercivita.
Doplňuji:
Nejlepší bude dané skutečnosti zjistit experimentálně, takže pokud máš dostatek materiálů, tak se pusť do práce.

Děda Louda

Všeho do času, jen Pánbůh na věky.

Raven81

Magnet může svoji magnetickou sílu ztratit hlavně pokud e dlouhodobě vystaven vyšším teplotám. Tady byl položenýpodobný dotaz je to tu vysvětleno:
http://www.mag­neticportal.cz/o­tazky-a-odpovedi/proc-magneticka-tyc-po-zahrati-nemagnetuje

fifo

Jde mi o magnet který je součástí čidla průtoku na ponorném čerpadle.Zkrátka ztratil svoji magnetickou silu již po roce užívání.

fifo

Tak třeba neodymový magnet?

Skeptik

Také je nutné vědět, že samotný materiál se díky vnějším a vnitřním silám neustále mění. Pro více teorie doporučuji Elektřina a Magnetismus od Ivana Štolla z ČVUT.