Nikikalu

Jak to, že názvy ulic a náměstí po komunistických „bratrů Synků“ přečkali až do dnešních dnů?

nám. bří Synků

Nejlepší odpověď
annas

Jedno zdůvodnění jsem našla: Přejmenování ulic něco stojí, ale v době šetření na to zřejmě máme.

Třeba náměstí Bratří Synků v Praze

Náměstí se původně jmenovalo Metodějovo, později také neslo název Riegrovo (což dodnes dokládá busta Františka Ladislava Riegra na jednom ze zdejších rohových domů s kupolí a věžičkou – lékárně dr. Maxe, Nusle čp.363).

Od 50. let je náměstí pojmenováno po českých komunistických novinářích a politicích bratrech Ottu Synkovi a Viktorovi Synkovi, kteří byli popraveni nacisty během německé okupace českých zemí v době 2. světové války za Protektorátu Čechy a Morava.

Po listopadu 1989 byla uspořádána anketa na nový název náměstí. Vítězný návrh však nemohl být realizován, neboť se jednalo o žijící osobnost (Václav Havel).

V jedné obci byla ulice Julia Fučíka. Pojmenovaná po komunistickém novináři, spisovateli atd…
Nyní se změnila na Fučíkovu – uvádí se, že název je odvozený od příjmení Fučíkova strýce, hudebního skladetele J. Fučíka., který zemřel v r. 1916.
Doplňuji:
Odkazy na název náměstí Bří. Synků jsou v diskuzi.

Další odpovědi
autacek

Aby nemuselo dojít k tak drastickému přejmenování tolika ulic, pokud to šlo, přistoupilo se k šalamounské variantě najít jiný výklad toho, proč se ulice jmenuje právě tak. Tedy našel se jiná nezávadná osobnost téhož jména, případně se prohlásilo, že to vyjadřuje něco jiného… U Tebou zmiňované ulice by to znělo asi jako že se to jmenuje po bratrech, kteří byli zároveň synové 😉
Doplňuji:
No a ke konkrétním bratrům Synkovým, obecně se na všechno co má přízvisko „komunistický“ pohlíží u českých osobností jako na špatné až po roce 1945. Do té doby to byly u nás jen takové bláhové ideály o lepší společnosti, že by se měla pracující třída dělníků a rolníků mít lépe… V řadě případů ale ani není tak podstatné, že byli komunisté, ale to, že zemřeli nedobrovolně, za války. Ono kdyby se nestal Fučík zprofanovanou modlou předchozího režimu (a dnes víme, že to možná bylo všechno trochu jinak), tak by dnes taky tak nevadil.

led

1 – Pred kritikou pomenovaní námestí, ulíc, si treba premyslieť, čím sa nositelia týchto mien zaslúžili o republiku, (mesto, obec).
To by ste potom mohli kritzovať aj Wericha, je škoda, že dodnes nie je nič po ňom pomenované, veď jeho umelecká tvorba nebola len predvojnová, ale aj povojnová, mohli be ste teda tvrdiť, že bol poplatný zriadeniu.
2 – Bratia Synkoví boli aktívní účastníci protifašistického odboja.

Ale…
Narazila som na nezrovnalosť.
Pražáci, môžte zistiť, ako je to v skutočnosti?
Wikipédia, z ktorej zjavne čerpala annas (viď citát) tvrdí:
„Náměstí se původně jmenovalo Metodějovo, později také neslo název Riegrovo“
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/N%C3%A1m%­C4%9Bst%C3%AD_Brat%C5%99­%C3%AD_Synk%C5%AF
Virtuální Praha.eu o tom istom námestí hovorí iné:
„Náměstí vzniklo v roce 1903, a až do roku 1940 se nazývalo Riegrovo, podle českého politika a vlastence Františka Ladislava Riegra (1818–1903). V době německé okupace bylo náměstí pojmenováno Metodějovo“
http://virtual­ni.praha.eu/na­mesti/namesti-bratri-synku.html
Kto má pravdu?

annas

Ad led. Dívala jsem se jen do jednoho zdroje. Jak je vidět, informace se liší. F. L. Rieger zemřel v r. 1903. Možná mu pomník postavili dodatečně. Těžko říct.

Uvádí se v dalších zdrojích:
Náměstí Bratří Synků, kdysi Metodějovo a Riegrovo náměstí, je centrem pražské čtvrti Nusle. Pro náměstí o čtvercovém půdorysu, které protínají tramvajové koleje, je charakteristická parková úprava, která zde byla již dříve, ale oproti dnešku zde stálo také tržiště.

http://www.in­foglobe.cz/ces­tovatelsky-pruvodce/cr-praha-namesti-bratri-synku-a-okoli/

Jiná informace
Namesti Bratri Synku, rusny stred Nusli, se pocalo tvorit kratce po povyseni Nusli na mesto v roce 1898. V roce 1903 bylo pojmenovano na Riegrovo namesti a tento nazev, pripominajici Dr. Frantiska Ladislava Riegra, vyznamneho ceskeho politika, si podrzelo az do roku 1940. e valecnych letech 1940–1945 bylo namesti prejmenovano na Metodejovo, avsak ihned po osvobozeni dostalo sve puvodni jmeno Riegrovo, a to mu zustalo az do roku 1948. Od dubna 1948 nese namesti jmeno bratri Synku. Otto Synek (1900–1941) byl novinar a poslanec, jeho bratr Viktor (1903–1941) rovnez novinar. Oba byli jako clenove I.ilegalniho UV KSC za svou cinnost zatceni gestapem, uvezneni a v roce 1941 popraveni.

http://www.ge­ocaching.com/se­ek/cache_deta­ils.aspx?guid=c2a66e25-ada0-4a7a-892d-0e385f3d6ae6

Náměstí se původně jmenovalo Metodějovo, později také neslo název Riegrovo (což dodnes dokládá busta Františka Ladislava Riegra na jednom ze zdejších rohových domů s kupolí a věžičkou – lékárně dr. Maxe, Nusle čp.363). Od 50. let je náměstí pojmenováno po českých komunistických novinářích a politicích bratrech Ottu Synkovi a Viktorovi Synkovi, kteří byli popraveni nacisty během německé okupace českých zemí v době 2. světové války za Protektorátu Čechy a Morava. Po listopadu 1989 byla uspořádána anketa na nový název náměstí. Vítězný návrh však nemohl být realizován, neboť se jednalo o žijící osobnost (Václav Havel).

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/N%C3%A1m%­C4%9Bst%C3%AD_Brat%C5%99­%C3%AD_Synk%C5%AF

Náměstí se původně jmenovalo Metodějovo, později také neslo název Riegrovo. Od 50. let je náměstí pojmenováno po českých novinářích a politicích bratrech Ottu a Viktorovi Synkovi, kteří byli popraveni nacisty během německé okupace českých zemí v době 2. světové války za Protektorát

https://it.fou­rsquare.com/v/n%C3%­A1m%C4%9Bst%C3%AD-brat%C5%99%C3%AD-synk%C5%AF/4bdd­987217fdef3bda834e36

annas

Hledala jsem dál. Zřejmě je správná varianta, že nejdříve to bylo náměstí Riegrovo. Během protektorátu postava Riegera nebyla žádoucí, proto bylo náměstí přejmenováno na Metodějovo, po válce se sice vrátil původní název, ale......

http://www.nez­namapraha.cz/na­rodni-dum-nusle/

led

bolo mi totiž nejasné, pretože, ak sa volalo Metodějovo, Riegrovo, tak pre akú príčinu by ho znova pomenovávali na Riegrovo…
Wikipédiu píšu ľudia a človek je tvor omylný.