fattyclick

Jak to že může uschnout zmrzlé prádlo?

Nejlepší odpověď
arygnoc

počuli ste už o sublimácii?

;-Q

Zdroj: https://www.go­ogle.co.uk/se­arch?q=site:cz+su­blimace&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&e­i=148KVfGHEtji­asLngtgE

Další odpovědi
Dochy

i led se může odpařovat, pokud je relativní vzlhkost vzduchu při dané teplotě nižší než 100%

Lamalam

Voda se odpařuje za libovolné teploty. teplota totiž není jediná veličina, která to ovlivňuje. Vliv má i tlak a zejména tenze par.

marci1

„Jak je možné, že prádlo uschne, když v minusových teplotách se přeci molekuly vody neodpařují, naopak utužují svůj vztah přechodem do pevného skupenství? Ano, to je správný postřeh, proto také sušení prádla v zimě trvá déle. Protože je třeba dostat se přes tuto přechodovou část, kdy voda v prádle musí nejprve zmrznout. Do té doby prádlo skutečně neschne a mokré povlečení na peřiny mění se v tvrdé desky.
Ale ve chvíli, kdy je voda přeměněna v led, máme vyhráno. V tu chvíli totiž dochází k tzv. sublimaci. To je přímý přechod z pevného skupenství do plynného, bez potřeby přechodu přes skupenství kapalné. Snadné odpoutávání molekul vody od ledu je dáno poměrně slabými vazbami, které jsme označili jako vodíkové můstky v článku pojednávajícím o roztažnosti ledu. (Nesublimuje pouze voda, ale i jiné látky, jako třeba jód, naftalín apod.) Čili necháme zmrzlé deky chvíli venku, z ledu se budou postupně uvolňovat jednotlivé molekuly vody, až tam žádná nezůstane a ztvrdlá deka se změní v deku naprosto suchou. Efekt sublimace ledu není u prádla bohužel moc dobře pozorovatelný. Mnohem lépe jej mohou pozorovat lyžaři, neboť na horách, v drsném to prostředí pravých mužů, sublimace ledu vytváří mohutné bílé oblaky.“ 🙂

http://www.web4men­.eu/pg/veda-a-technika/docentovo-okenko/proc-se-susi-pradlo-v-mrazu-a-proc-uschne/?IdDir=1078&Lan­g=1

Deara

A trocha y poladu fyziky :)
vyparovanie aj sublimácia( energia potrebná na sublimáciu je vlastne taká istá ako súčet energie ktorá je potrebná na roztopenie ladu + vyparerenie) je endotermický dej( potrebuje dodanie tepla aby sa vôbec mohol uskutočniť), ale keďže pri prechode do plynneho skupenstva sa zvyšuje neusporiadanosť sústavy( entropia) tak tento dej môže prebiehať aj pri mínusových teplotách. :) Pretože všetky látky sa snažia mať čo najnižšiu energiu ( ľad) a byť čo najmenej uspriadaný ( para má síce o niečo väčšiu energiu ale je zas ovela ovela menej usporiadaná :)