luckykubrt

Jak to, že může netopýr viset hlavou dolů?

Slyšel jsem, že kdyby byl člověk neustále hlavou dolů, tak se mu nahrne krev do hlavy a může zemřít. Je to pravda, a pokud ano, jak je možné, že netopýři běžně visí hlavou dolů?

Odpovědi
anonym

Ano běžně visí a i spí,ale někteří spí i na břiše.
To visení je způsobeno tím, že netopýří nožky jsou, narozdíl od těch ptačích, moc slabé na to, aby na nich mohli stát, natož se rozeběhnout pro vzlet. Netopýři jsou jediní létající savci, a proto jsou uzpůsobeni pouze k pohybu ve vzduchu, ne na zemi. Při odpočinku jim tedy nezbývá nic jiného, než se zavěsit někam na větev nebo na nějaký jiný výčnělek, kde je neohrožují žádní přirození nepřátelé. Hlavou dolů také samičky kojí svá mláďata.
Aby se náhodou neunavili z dlouhého visení, jsou v jejich zadních končetinách šlachy, které stahují prsty na nohách vahou samotného netopýra. Tak se často stává, že i uhynulý netopýr zůstává viset i několik let po smrti.
S člověkem by to zamávalo po několika hodinách.

http://zahady­ajevy.blogspot­.cz/2013/07/proc-spi-netopyri-hlavou-dolu.html
http://ekolis­t.cz/cz/publi­cistika/priro­da/netopyri-tajemni-tvorove-noci?sel_ids=1&id­s%5Bx7d08e7dd73711c99f52­bdb6a7919bf12%5D=1

Kepler

Myslím, že jeho oběhová soustava je k tomu přizpůsobená. Jako letec musí mít pěkně výkonné srdíčko. Srdce je v podstatě peristaltická pumpa a překonat výškový rozdíl 10 cm jistě není taková fuška, jako 2 m.

Dochy

To že člověk může umřít… myslím že by k tomu musel mít už náběh. Lidé občas visí hlavou dolů, občas chodí po rukách a zvládají to. Většinou. Netopíři na to:
1. budou přizpůsobeni,
2. je rozdíl jestli je změna rozdílu ve výšce mezi hlavou a nohama 3m (od +1,5m do –1,5m) nebo 20cm