petrelektr

Jak to,že lidé narození stejný rok ve stejné porodnici nemají stejné první dvojčíslí za lomítkem v rod.čísle?dí­ky petr

Nejlepší odpověď
annas

Jak by se tito jedinci identifikovali, kdyby měli všechna čísla stejná.?

Každý je vedený v centrální evidenci a jak by prokazoval svou totožnost, když by číslo za lomítkem bylo stejné?
Kolik by vzniklo nedorozumění. Těch šest prvních čísel jsou stejná ( rozdíl muž x žena), za lomitkem se číslo liší.

Do 31.12.1953 se za lomítko přidávaly právě tři číslice. Ty vyjadřují pořadové číslo narozené osoby v daný den.
Od 1. 1. 1954 se za lomítko kromě těchto třech číslic přidává ještě čtvrtá číslice, sloužící jako kontrolní číslice.

atd.

http://lorenc­.info/3MA381/o­vereni-spravnosti-rodneho-cisla.htm

Doplňuji:
Ještě upřesnění. Brala jsem číslo jako celek, které je v současnosti čtyřmístné = tři čísla souvisí s narozením + čtvrté kontrolní.

Na vaši otázku najdete odpověď v odkazu. Dovíte se,, jak se stanovuje číslo za lomítkem.
Vysvětlí odborníci, kteří pracují na matrice, když přidělí číslo z těch, která mají k dispozici.

http://pc.porad­na.net/q/view/102778-jak-se-tvori-rodne-cislo

více diskuse

Další odpovědi
anonym

Prvních šest číslic popisuje datum narození ve formátu rrmmdd (např. 701020 označuje datum narození 20. října 1970), přičemž ženy mají k měsíci narození připočteno 50 (tzn. 706020 označuje ženu narozenou 20. října 1970). Od roku 2004 (zákonem č. 53/2004 Sb.) je zavedena možnost v případě, že jsou v nějaký den vyčerpána všechna platná čtyřčíslí, použít alternativní rodné číslo, u kterého mají muži k číslu měsíce přičteno 20 a ženy 70. Zbytek rodného čísla (tzv. koncovka) odlišuje dvě fyzické osoby stejného pohlaví narozené ve stejný den a zpravidla se odděluje lomítkem.
Zdroj:http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Rod­n%C3%A9_%C4%8D%C3%AD­slo

Pepa25

Dovolím si tvrdit, že pasáž wiki o čísle matriky v podobě prvních dvou čísel za lomítkem UŽ NEPLATÍ. Nemám bohužel sílu dohledávat, kdy se to změnilo, pro lidi narozené např. v 70 letech to paltilo, ale dnes to neplatí zcela jistě.

Rada tazateli (dal jsem už v předchozí odpovědi): nesnažte se dopočítat RČ, nepodaří se vám to.