david22

Jak to, že když si koupím mandarinky, někdy mají hodně pecek a někdy žádné?

Je to dáno odrůdou? Připadají mi všechny stejné.

Nejlepší odpověď
briketka10

bez pecek bývají většinou Klementinky mají tenkou kůrku
ta se lehko odlupuje :
http://www.aha­online.cz/cla­nek/recepty/46036/ra­dime-na-tema-mandarinka-ma-byt-bez-pecek.html

Doplňuji:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-jsou-nektere-mandarinky-bez-pecek-a-v-jinych-je-vic-pecek-nez-mandarinky

Další odpovědi
annas

Jak se dělají mandarinky bez pecek? Odpovídá profesor Oldřich Chloupek z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity.

První mandarinka bez pecek byla vlastně náhodný objev, jako spousta jiných dobrých věcí. Objevil je otec Clément Rodier na zahradě svého sirotčince v Alžírsku a pojmenoval je po sobě „klementinky“. Dost dobře je ovšem možné, že původní mandarinky bez pecek se začaly pěstovat už dávno předtím v Číně, kde je směli jíst jen mandaríni a jiné výše postavené osoby. Ovšem asi nejromantičtější mandarinková legenda praví, že všechny dnešní mandarinky bez pecek jsou potomci jediného stromu kdesi v Brazílii.

Vznik citrusů bez pecek, nebo třeba i banánů bez semen, je už složitější. Většinou bývají triploidní a tedy neplodné. Triploidní znamená, že mandarinky nemají dvě sady chromozomů jako vy, já, nebo většina zvířat a rostlin, ale tři. A protože běžně dědíme polovinu chromozomů od matky a polovinu od otce, potřebují naše mandarinky jednoho rodiče se dvěma a jednoho se čtyřmi sadami chromozomů.“

http://blog.flo­rentyna.cz/2008/04/­23/jak-se-delaji-mandarinky-bez-pecek/

Drap

Ano je to odrůdou. Když se bzdeš dívat pozorněji, najdeš i rozdíly v kůře, ve velikosti a v chuti. Jistou svou roli hraje i země původu.

beer

Je to odrůdou.
Jinak ale pecky nemá žádná mandarinka, pouze jádra. Ano, říká se tomu nesprávně pecky, jenže pecky mají pouze peckoviny. ))

anonym

Já s tím mám trochu problém. Mandarinky (jako i hroznové víno atd.) bez pecek mi připadá tak trochu „nukleární“, bezpohlavní a vůbec divně přešlechtěné. Zanedlouho budeme jíst i meloun bez pecek (a možná nám narostou křídla). :))

quentos

odrůdou ne, spíš je to tím, že ty bez pecek jsou sterilní, tj. je jim znemožněno další rozmnožování.

BANAN93

také to může být opylením, nebo dobou sklizně
DRAP jakou odrůdu bez pecek mám tedy žádat v obchodě ?

Drap

BANAN93:Žádej již zmíněné Klementinky

briketka10

davide kamarádka mi přinesla zrovínka
několik mandarineček bez peciček a ty
jsou tak výborný a slaďoučký hned bych
ti ňákou poslala ☺

david22

Díky, jako by se stalo. Byly moc dobré. :)

briketka10

žejo ☺