Avatar uživatele
david22

Jak to, že když si koupím mandarinky, někdy mají hodně pecek a někdy žádné?

Je to dáno odrůdou? Připadají mi všechny stejné.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, Drap, briketka10, anonym před 4137 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
briketka10

bez pecek bývají většinou Klementinky mají tenkou kůrku
ta se lehko odlupuje :
http://www.aha­online.cz/cla­nek/recepty/46036/ra­dime-na-tema-mandarinka-ma-byt-bez-pecek.html

Doplňuji:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-jsou-nektere-mandarinky-bez-pecek-a-v-jinych-je-vic-pecek-nez-mandarinky

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Jak se dělají mandarinky bez pecek? Odpovídá profesor Oldřich Chloupek z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity.

První mandarinka bez pecek byla vlastně náhodný objev, jako spousta jiných dobrých věcí. Objevil je otec Clément Rodier na zahradě svého sirotčince v Alžírsku a pojmenoval je po sobě „klementinky“. Dost dobře je ovšem možné, že původní mandarinky bez pecek se začaly pěstovat už dávno předtím v Číně, kde je směli jíst jen mandaríni a jiné výše postavené osoby. Ovšem asi nejromantičtější mandarinková legenda praví, že všechny dnešní mandarinky bez pecek jsou potomci jediného stromu kdesi v Brazílii.

Vznik citrusů bez pecek, nebo třeba i banánů bez semen, je už složitější. Většinou bývají triploidní a tedy neplodné. Triploidní znamená, že mandarinky nemají dvě sady chromozomů jako vy, já, nebo většina zvířat a rostlin, ale tři. A protože běžně dědíme polovinu chromozomů od matky a polovinu od otce, potřebují naše mandarinky jednoho rodiče se dvěma a jednoho se čtyřmi sadami chromozomů.“

http://blog.flo­rentyna.cz/2008/04/­23/jak-se-delaji-mandarinky-bez-pecek/

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym, vagra Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Ano je to odrůdou. Když se bzdeš dívat pozorněji, najdeš i rozdíly v kůře, ve velikosti a v chuti. Jistou svou roli hraje i země původu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
beer

Je to odrůdou.
Jinak ale pecky nemá žádná mandarinka, pouze jádra. Ano, říká se tomu nesprávně pecky, jenže pecky mají pouze peckoviny. ))

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Já s tím mám trochu problém. Mandarinky (jako i hroznové víno atd.) bez pecek mi připadá tak trochu „nukleární“, bezpohlavní a vůbec divně přešlechtěné. Zanedlouho budeme jíst i meloun bez pecek (a možná nám narostou křídla). :))

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

odrůdou ne, spíš je to tím, že ty bez pecek jsou sterilní, tj. je jim znemožněno další rozmnožování.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
BANAN93

také to může být opylením, nebo dobou sklizně
DRAP jakou odrůdu bez pecek mám tedy žádat v obchodě ?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Drap

BANAN93:Žádej již zmíněné Klementinky

před 4137 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

davide kamarádka mi přinesla zrovínka
několik mandarineček bez peciček a ty
jsou tak výborný a slaďoučký hned bych
ti ňákou poslala ☺

před 4137 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

Díky, jako by se stalo. Byly moc dobré. :)

před 4136 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

žejo ☺

před 4136 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek